Kard. Müller: ta wizyta papieża Franciszka jest dobrym znakiem dla ekumenizmu

(fot. youtube.com)

Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhard Ludwig Müller ma nadzieję, że wizyta papieża Franciszka w siedzibie Światowej Rady Kościołów w Genewie 21 czerwca będzie dobrym znakiem dla ekumenizmu.

 

Dodał, że "wspólne świadectwo o istnieniu Boga jako stworzyciela i zbawiciela świata ma żywotne znaczenie w tym zsekularyzowanym i nihilistycznym świecie".


Podkreślił, że spotkanie papieża w ŚRK musi służyć jedności, nie ograniczając się do zwykłej wymiany uprzejmości. Powinny zostać na nim poruszone różnice, jakie jeszcze należy przezwyciężyć.

 

Celem ekumenizmu nie jest wymazywanie różnic

 

- Przyjacielskie spotkanie jest dobre, ale nie wystarczające! - stwierdził niemiecki purpurat.Przypomniał, że z Kościołami i wspólnotami kościelnymi, należącymi do ŚRK "możemy wspólnie się modlić i mamy wiele wspólnego: Biblię, wzajemnie uznawany chrzest, «Ojcze nasz»...".

 

Ale o ile w przypadku prawosławia mówimy o Kościołach, to nie jest tak w przypadku protestantyzmu, gdyż te wspólnoty kościelne nie mają sukcesji apostolskiej, a anglikanie ją utracili. Istnieją też bardzo głębokie różnice, szczególnie z protestantami, dotyczące sakramentów (w większości uznają oni dwa: chrzest i Wieczerzą Pańską, a nie siedem, jak katolicy), sakramentalnego charakteru Kościoła i wspomnianej sukcesji apostolskiej. Według kard. Müllera, celem ekumenizmu nie jest wymazywanie różnic w istotnych kwestiach wiary.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.6

Liczba głosów:

15

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook