Prymas Polak: modlimy się, by Kościół szybko ogłosił kard. Hlonda błogosławionym

(fot. episkopat.pl // By J. Andrzejewski [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons)

Modlimy się, by Kościół jak najszybciej ogłosił kard. Hlonda błogosławionym i świętym - powiedział prymas Polski abp Wojciech Polak na wieść o podpisaniu w poniedziałek przez papieża Franciszka dekretu o heroiczności cnót kard. Augusta Hlonda.

 
Papież Franciszek zatwierdził w poniedziałek dekret o heroiczności cnót kardynała Augusta Hlonda (1881-1948), którego proces beatyfikacyjny trwa od 1992 roku. To ważny krok na drodze do beatyfikacji, do której potrzebny będzie jeszcze cud za wstawiennictwem kardynała.
 
"Bardzo się cieszę, że kolejny z prymasów Polski ogłoszony został Czcigodnym Sługą Bożym. Modlimy się, by Kościół jak najszybciej ogłosił go błogosławionym i świętym" - powiedział abp Polak w nagraniu umieszczonym na stronie internetowej Archidiecezji Gnieźnieńskiej.
 
 
Hierarcha przypomniał, że to drugi z wielkich prymasów, który w stosunkowo krótkim odstępie czasu ogłoszony został Czcigodnym Sługą Bożym - w grudniu 2017 r. papież Franciszek uznał heroiczność cnót kard. Stefana Wyszyńskiego.
 
"Modlimy się, zwłaszcza tutaj w Gnieźnie, każdego 22 dnia miesiąca, czyli w dniu rocznicy śmierci kard. Augusta Hlonda, prosząc o łaski za jego wstawiennictwem. W tym roku jest to modlitwa szczególna, przypada bowiem 70-lecie śmierci prymasa. Będziemy prosili o dar ogłoszenia go błogosławionym i świętym" - powiedział abp Polak.
 
 
August Hlond urodził się 5 lipca 1881 roku w Brzęczkowicach koło Mysłowic w rodzinie pracownika kolei. Jako uczeń szkoły salezjańskiej został wraz ze starszym bratem wysłany do Turynu, gdzie kontynuował naukę w placówce świętego Jana Bosko. W 1896 roku wstąpił do zgromadzenia księży salezjanów, a rok później złożył śluby zakonne. Studiował następnie w Rzymie.
 
 
W latach 1905-1907 pracował w krakowskim schronisku imienia księcia Aleksandra Lubomirskiego, następnie kierował szkołą salezjańską w Przemyślu. Kilkanaście następnych lat spędził w Wiedniu, gdzie pracował z młodzieżą i jako prowincjał salezjanów.
 
 
W 1922 roku został mianowany administratorem apostolskim Górnego Śląska, a w 1925 roku pierwszym biskupem katowickim.
 
W 1926 roku papież Pius XI mianował go arcybiskupem gnieźnieńskim oraz poznańskim i prymasem Polski. Wraz z tą nominacją abp Hlond rozpoczął działalność mającą na celu rozwój życia Kościoła w Polsce i powołał wiele jego instytucji, wśród nich Radę Społeczną przy Prymasie Polski.
 
 
Rok później otrzymał godność kardynała. W 1932 roku został odznaczony Orderem Orła Białego za wybitne zasługi w pracy dla państwa.
 
Po napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę, w pierwszych dniach wojny kardynał Hlond został ranny podczas nalotu. Następnie wraz z rządem opuścił kraj udając się najpierw do Rumunii. Przybył stamtąd do Rzymu, gdzie prowadził działalność na rzecz ojczyzny i informował o sytuacji w kraju. Aktywność tę kontynuował w dalszych latach tułaczki, w trakcie której trafił także do Lourdes we Francji, a potem, zmuszony przez rząd Vichy, zamieszkał w opactwie koło miejscowości Aix-les-Bains.
 
W 1944 roku został we Francji aresztowany przez Gestapo. Był internowany w Paryżu, skąd przeniesiono go kolejno do dwóch klasztorów. Prymas odmówił podpisania niemieckich odezw propagandowych skierowanych do Polski.
 
Do kraju kardynał Hlond wrócił po wojnie przez Rzym w lipcu 1945 roku i od razu rozpoczął odbudowę życia religijnego. W ciągu kilku tygodni ustanowił organizację kościelną na ziemiach zachodnich i północnych. W marcu 1946 roku Pius XII mianował go arcybiskupem Warszawy tworząc unię personalną z Gnieznem.
 
 
Prymas Hlond zmarł w Warszawie 22 października 1948 roku.
 
Proces beatyfikacyjny kardynała Hlonda rozpoczął się w archidiecezji warszawskiej w 1992 roku. 15 maja tego roku komisja kardynałów i biskupów w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych wydała w głosowaniu pozytywną opinię na temat heroiczności jego cnót. Dekret w tej sprawie zatwierdził papież Franciszek.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.42

Liczba głosów:

19

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Czesław Czap 22:30:47 | 2018-05-21
A my modlimy się aby pan Wojciech Polak ustąpił rychło z urzędu (życząc mu szczerze długich lat na emeryturze).

Oceń 6 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook