Szokujące znalezisko śmieciarzy w Londynie

Bazylika św. Klemensa w Rzymie (fot. By Dnalor 01 [CC BY-SA 3.0], from Wikimedia Commons)

Londyńska firma zajmująca się wywożeniem śmieci znalazła w odpadach relikwiarz składający się z kości św. Klemensa, Ojca Kościoła i czwartego papieża.

 

Relikwia prawdopodobnie pochodzi z centralnego Londynu, ale pracownicy nie są w stanie dokładnie określić lokalizacji.

 

"W naszej pracy bardzo często spotykamy się z dziwnymi rzeczami, ale nie spodziewaliśmy się znaleźć kości należącej do jednego z papieży" powiedział James Rubin, właściciel firmy Enviro Waste.

 

Zachowało się niewiele potwierdzonych informacji dotyczących życia św. Klemensa. Wiadomo, że urodził się w Rzymie i był niewolnikiem żydowskiego pochodzenia. Wyzwolił go rzymski patrycjusz, który z wdzięczności przybrał sobie jego imię.

 

Żywot św. Klemensa (fot. By photo by user:WmpearlAnonymous Russian icon painter (before 1917)Public domain image (according to PD-RusEmpire) [Public domain], from Wikimedia Commons)

 

Był uczniem apostołów Piotra i Pawła. Według Tertuliana chrzest i święcenia kapłańskie otrzymał właśnie z rąk św. Piotra. Około 90 r. został czwartym papieżem. Jego pisma dostarczają wielu informacji na temat wczesnych początków Kościoła.

 

W tradycji powtarza się, że cesarz Trajan wygnał go do Chersonezu Taurydzkiego (dzisiejszy Krym) i kazał wrzucić do Morza Czarnego z kotwicą zawieszoną u szyi. Miała być to kara za głoszenie Ewangelii wśród miejscowej ludności. W 868 r. św. Cyryl w czasie pobytu w tamtych stronach odnalazł relikwie św. Klemensa i przywiózł je do Rzymu.

 

Św. Cyryl przybywa z relikwiami św. Klemensa do Rzymu

(fot. By anonymous artist (Unknown) [Public domain], via Wikimedia Commons)

 

Św. Klemens jest patronem narodów słowiańskich, dzieci, górników, kamieniarzy i marynarzy. Kościół katolicki wspomina papieża-męczennika 23 listopada. W ikonografii św. Klemens przedstawiany jest w papieskim stroju pontyfikalnym. Jego atrybutami są: Baranek Apokalipsy, kotwica, którą uwiązano mu u szyi, księga, mały krzyż, paliusz.

 

Męczeństwo św. Klemensa

(fot. Richard de Montbaston (http://hodiemecum.hautetfort.com/c) [Public domain], via Wikimedia Commons)

 

"Wiemy, że jest to ważna część historii i jesteśmy chętni do znalezienia najbardziej odpowiedniego miejsca spoczynku relikwii, dlatego pytamy o zdanie opinię publiczną" - powiedział właściciel firmy Enviro Waste. Jak dotąd zaproponowano Muzeum Brytyjskie oraz Bazylikę św. Klemensa w Rzymie.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.83

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Noe.D 11:53:50 | 2018-05-14
Należałoby oddać Prymasowi Anglii. A swoją drogą - to chyba nie jest trudne - ustalić, w którym kościele były przechowywane takie relikwie?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

bugnini 15:29:53 | 2018-05-13
Takie rzeczy tylko w neo kościele:) Na śmietnik dawni papieże, dawne sobory, dawne dokumenty. Liczy się to co nowe. Sola Christi, Sola Vaticanum II, Sola JPII, Sola JXXIII, Sola PVI, SolaFranc

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook