Kard. Müller: wolę polityków, którzy wieszają krzyże od tych, którzy je zdejmują

(fot. youtube.com)

Wolę polityków, którzy wieszają krzyże od tych, którzy je zdejmują - powiedział kard. Gerhard Müller, odnosząc się do wywołującej kontrowersje decyzji władz Bawarii o wieszaniu krzyży w widocznych miejscach przy wejściach do urzędów publicznych. Mają się one tam znaleźć począwszy od 1 czerwca.


- Krzyż jest fundamentalnym symbolem naszej bawarskiej tożsamości i sposobu życia - oświadczył premier Bawarii Markus Söder z CSU i dodał, że "stoi on za elementarnymi wartościami takimi jak miłość bliźniego, ludzka godność i tolerancja".

 

Söder zawiesił już krzyż w wejściu do Kancelarii Wolnego Państwa Bawarii. Decyzja ta wywołała krytyczne opinie polityków opozycyjnej SPD, ale także niektórych przedstawicieli Kościołów katolickiego i luterańskiego, którzy dostrzegają w inicjatywie premiera kampanię polityczną. "Kto traktuje krzyż jedynie jako symbol kultury, ten krzyża nie zrozumiał" - oświadczył arcybiskup Monachium kard. Reinhard Marx.

 

Krzyż jest symbolem nie tylko religijnym

 

Jednocześnie jednak uznał za błogosławieństwo fakt, że państwo niemieckie pozwala chrześcijanom świadczyć o Jezusie Chrystusie. Tymczasem były prefekt Kongregacji Nauki Wiary stwierdził, że może jedynie poprzeć decyzję o obecności krzyży w budynkach publicznych, "bez względu na to, czyja to była inicjatywa". W rozmowie z ratyzbońską rozgłośnią bawarskiego radia hierarcha stwierdził, że woli polityków, którzy wieszają krzyże od tych, którzy je zdejmują. - Krzyż jest symbolem nie tylko religijnym, w takim znaczeniu, że wzywa ludzi do wyznawania ich chrześcijańskiej wiary.

 

Jest także protestem przeciwko złemu postępowaniu i pokazuje, że możemy żyć razem w duchu pojednania - zaznaczył kard. Müller. Według najnowszego sondażu, większość Bawarczyków opowiada się za wieszaniem krzyży w budynkach państwowych (56 proc. za, 38 proc. przeciw). Jednak w innych krajach związkowych - według sondażu Emnid - 64 proc. obywateli jest temu przeciwnych, a popiera tę decyzję tylko 20 proc.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.78

Liczba głosów:

18

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

monikaorganek63 20:31:34 | 2018-05-08
hej zalezy od czlowieka jak to woli mi to obojetne

Oceń 2 9 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?