"Ukraina ma prawo mieć swój niezależny Kościół prawosławny"

(fot. Sergei Chuzavkov / Shutterstock.com)

Prezydent Petro Poroszenko powiedział, że poprzez uzyskanie autokefalii dla Ukraińskiego Kościoła Prawosławnemu (UKP), Ukraina chce skorzystać z prawa do posiadania własnego niezależnego Kościoła.


- Każde państwo powinno mieć swój Kościół. Okazuje się, że tylko Ukraina, Białoruś i Mołdawia nie mają takiego prawa. Przed rozpoczęciem wojny z Rosją wewnętrzna walka w Kościele prawosławnym była do przyjęcia. Ale po rosyjskiej agresji [na Ukrainie - KAI] już nie. Rosyjski Kościół Prawosławny działa według instrukcji Rosji - powiedział szef państwa w wywiadzie prasowym.

 

Wyraził nadzieję, że jego apel do patriarchy ekumenicznego Bartłomieja o przyznanie UKP autokefalii spotka się z pozytywnym odzewem i "da nam prawo do własnego Kościoła autokefalicznego". - Kościół ukraiński został ustanowiony tysiąc lat temu w Konstantynopolu. Po prostu wracamy do naszych początków - stwierdził Poroszenko.

 

Podkreślił, że jest to ważne dla niepodległości Ukrainy, gdyż Ukraińcy będą w końcu mieli prawo do ustanawiania kościelnej hierarchii.

 

- Nienawidzimy stereotypu, że jesteśmy częścią sowieckiego lub rosyjskiego imperium. Nasza przeszłość jest związana z Europą. Obecnie próbujemy wrócić do europejskiej rodziny. Dotyczy to nie tylko zachodniej, ale także środkowej Ukrainy. W 2013 r. tylko 35 proc. respondentów opowiadało się za Europą, a 16 proc. za ideą członkostwa w NATO. Teraz 70 proc. jest za wejściem do Unii Europejskiej, a 56 proc. do NATO - dodał prezydent.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook