Niemcy: ekumeniczne "TAK" dla krzyża w urzędach państwowych

(fot. shutterstock.com)

We wspólnym oświadczeniu biskupi Ratyzbony: katolicki Rudolf Voderholzer i ewangelicki Hans-Martin Weiss oświadczyli, że "Krzyż jest fundamentem religii chrześcijańskiej w naszej bawarskiej ojczyźnie".

 
Obaj biskupi udzielili wsparcia premierowi rządu Bawarii, Markusowi Söderowi w kwestii zawieszenia krzyży w urzędach państwowych.
 

Katolicki biskup Rudolf Voderholzer i ewangelicki biskup, Hans-Martin Weiss, obaj z Ratyzbony, wspólnie stanęli po stronie premiera rządu Bawarii, Markusa Södera w debacie wokół decyzji o zawieszeniu krzyży w urzędach państwowych. W oświadczeniu ekumenicznym podkreślają, że nie podzielają oskarżeń osób oskarżających bawarski rząd o "instrumentalizowanie krzyża w celach wyborczych".

 

"To, że nie chodzi tylko o wieszanie samych krzyży, nikt nie zaprzeczy" - czytamy w oświadczeniu. Ale też nie można się zgodzić, z zarzutami o nieuczciwe motywy stojące za "symbolicznym uznaniem własnych podstaw", gdyż ignoruje się tym samym potrzebę wyraźnego uświadomienia sobie religijnych fundamentów.

 

Biskupi zaznaczyli, że należy wspierać inicjatywę obecności krzyża w przestrzeni publicznej, tym bardziej w miejscach gdzie reprezentowana jest polityczna i/lub administracyjna odpowiedzialność za społeczeństwo".

 

"Krzyż przypomina, że świadomość odpowiedzialności wobec Boga i człowieka jest jedną z podstawowych wartości naszego ustroju, a zwłaszcza naszego porządku konstytucyjnego" - napisali biskupi wskazując na preambułę bawarskiej ustawy zasadniczej. Zwrócili uwagę, że każdy, kto odwołuje się do krzyża i staje pod krzyżem, musi się również zmierzyć z wymaganiami jakie on stawia. Biskupi uważają, że polityk dający publiczne świadectwo o podstawowych wartościach budujących państwo zasługuje na wdzięczność.

 

Biskupi przypomnieli, że "historycznie i faktycznie" krzyż jest fundamentem religii chrześcijańskiej w "naszej bawarskiej ojczyźnie". "Krzyż chroni państwo przed pokusą totalitarnego zawłaszczenie człowiekiem. Przypomina wszystkim kobietom i mężczyznom w służbie cywilnej o ich obowiązku służenia godności i wolności ludzi. Przypomnienie o przesłaniu płynącym z krzyża jest nie tylko uzasadnione, ale także pomocne, nawet tym, którzy nie podzielają tego przekonania" - napisali biskupi.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.2

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook