W Portugalii powstaje pierwsza wspólnota Arki Jeana Vaniera

(fot. shutterstock.com)

W Portugalii powstaje pierwsza wspólnota Arki (L'Arche), ruchu założonego przez Kanadyjczyka Jeana Vaniera, w którym zdrowi wolontariusze żyją wspólnie z osobami upośledzonymi umysłowo.


Odpowiedzialnymi za pierwsze struktury organizacji są: Joana Morais e Castro oraz Miguel Santos, rodzice czwórki dzieci, z których jedno urodziło się z zespołem Downa. Jak poinformowało portugalskie małżeństwo, "powołanie do utworzenia nowej wspólnoty", narodziło się m.in. w rezultacie spotkania z Jeanem Vanierem. Okazją do zapowiedzi budowania struktur Arki była czwartkowa prezentacja w sanktuarium w Fatimie portugalskojęzycznej wersji książki Vaniera pt. "Słychać krzyk - tajemnica osoby jest spotkaniem".

 

Fatima była u podstaw decyzji Jeana Vaniera o założeniu wspólnoty chrześcijańskiej, w której osoby zdrowe mogłyby opiekować się chorymi. Jak powiedział KAI lizboński dominikanin Jose Maria, założyciel Arki przybył do Fatimy z rodzimej Kanady na początku lat 60. XX w. Przez jakiś czas zamieszkał w małym, skromnym domku stosunkowo blisko sanktuarium, które często odwiedzał aby się pomodlić.

 

- Było to krótko przed jego wyjazdem do Francji, gdzie założył pierwszą wspólnotę Arki - dodał brat Jose Maria.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

MR 12:39:20 | 2018-05-05
Zdarza mi się w Muzeum w którym pracuję oprowadzać grupy osób niepełnosprawnych w wiekszości zapewne z zespołem Downa. Trudno o uważniejszych, wdzięczniejszych sluchaczy. Za uśmiech, dobre słowo odpłacaja wielkim wzruszeniem i to najpiekniejsza dla nas nagroda.

Oceń 4 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook