Władze Egiptu zalegalizowały 215 kościołów wzniesionych w kraju

(fot. shutterstock.com)

Władze Egiptu zalegalizowały 215 kościołów, wzniesionych w tym kraju przed nabraniem mocy prawnej przez nową ustawę o budowie chrześcijańskich miejsc kultu.

 
Rząd stwierdził, że nielegalne do tego czasu budynki odpowiadają parametrom określonym przez przepisy z 2016, które zezwalają niemuzułmanom na budowanie ich świątyń.
 

Dekret o formalnym uznaniu tych miejsc, podpisany przez premiera Szerifa Ismaila i zamieszczony na łamach dziennika rządowego, pojawił się na niektórych koptyjskich stronach internetowych i obejmuje obiekty położone w 7 prowincjach egipskich.

 

Liczba kościołów, obecnie "uregulowanych", w najbliższych miesiącach wzrośnie, gdyż w całym kraju jest ponad 3 tys. miejsc kultu chrześcijańskiego, które będą musiały zostać sprawdzone przez instytucje rządowe, czy są zgodne z normami, wprowadzonymi przez nowe ustawodawstwo.

 

W minionych dziesięcioleciach wiele takich obiektów, które będą obecnie oceniane, wzniesiono w sposób spontaniczny, bez jakichkolwiek autoryzacji ze strony władz. Miejscowym islamistom służyło to potem wielokrotnie jako pretekst zarówno do niszczenia ich, jak i do wzniecania nienawiści i aktów przemocy wobec chrześcijan.

 

Nowe przepisy o miejscach kultu, zatwierdzone przez parlament 31 sierpnia 2016, wspólnoty chrześcijańskie w Egipcie przyjęły jako istotny krok naprzód w porównaniu z tzw. "10 regułami", wprowadzonymi w 1934 do ustawodawstwa ottomańskiego (z czasów panowania tureckiego nad Egiptem) przez ówczesne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

 

Zabraniały one m.in. budowania kościołów w pobliżu szkół, kanałów, budynków rządowych, dworców i siedzib rezydencjalnych. W wielu przypadkach sztywne stosowanie tych zasad w praktyce nie pozwalało wznosić świątyń w miastach i miejscowościach zamieszkanych przez chrześcijan, zwłaszcza w rejonach wiejskich w Górnym Egipcie.

 

Przed sierpniem 2016 i z powodu braku ścisłych odniesień prawnych różne Kościoły i wspólnoty chrześcijańskie w tym kraju, aby wyjść naprzeciw swym potrzebom duszpasterskim, musiały budować obiekty, będące nie tylko świątyniami, ale także domami i obiektami ogólnego użytkowania. Często nie miały one niezbędnych zezwoleń ani nie odpowiadały obowiązującym obecnie wymogom prawnym.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

7

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook