Ruszyły zapisy na XI Zjazd Gnieźnieński. Nie przegapcie ich

(fot. prymaspolski.pl / Jerzy Andrzejewski)

Ruszyły zapisy na XI Zjazd Gnieźnieński: "Europa ludzi wolnych. Inspirująca moc chrześcijaństwa", który odbędzie się od 21 do 23 września. Zjazdy Gnieźnieńskie to dziś międzynarodowe i ekumeniczne kongresy laikatu, łączące intelektualną debatę z modlitwą i ekspresją artystyczną.

 

Zjazd będzie prawdziwą "ucztą intelektualną". Skupimy się na debacie o współczesnym miejscu Polski w Europie. Zjazd organizowany jest w przededniu 100. rocznicy niepodległości, więc nie zabraknie rozmów o wolności. Jak "dar wolności" powinien być mądrze zagospodarowywany, jakie niebezpieczeństwa mu zagrażają? Na podobne pytania postaramy się odpowiedzieć.
 

W Zjeździe udział wezmą chrześcijanie różnych wyznań z Europy Środkowo-Wschodniej: duchowni, politycy, myśliciele, publicyści. Omawiając kluczowe wyzwanie jakim jest kryzys europejskiej tożsamości, powiedzą oni o odpowiedzialności za przyszłość Kościoła, swoich ojczyzn i całego kontynentu. W programie znalazły się wykłady, dyskusje warsztaty, modlitwy i liturgie różnych wyznań.

Wybitna francuska filozof prof. Chantal Delsol przedstawi wykład : "Wolność chrześcijańska w świecie, w którym wszystko wolno". W planie znalazły się też panele o Janie Pawle II i Prymasie Wyszyńskim jako nauczycielach polskiej wolności. W dyskusji o roli Polski w Europe głos zabiorą byli polscy premierzy: Jerzy Buzek i Hanna Suchocka.

 

Gośćmi zjazdu będą również prof. Rocco Buttiglione oraz kard. Peter Turkson, prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka oraz kilkudziesięciu innych prelegentów.

 

Ważną częścią Zjazdów są warsztaty, adresowane specjalnie dla Państwa:

 

  • "Jak być polskim patriotą, a zarazem solidarnym Europejczykiem?"
  • "Byłem przybyszem…"
  • "Chrześcijanin wobec uchodźców - w praktyce"
  • "Nowe technologie - szansa czy bariera dla ewangelizacji"

 

- to tylko niektóre tematy organizowanych w tym czasie warsztatów.

 

Organizatorzy zapraszają również ludzi niewierzących i dalekich od Kościoła. Dodają, iż "w ten sposób chcemy tworzyć kulturę spotkania, o co tak bardzo apeluje papież Franciszek".

 

Tegoroczny zjazd organizowany jest przez Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka wraz z 16. organizacjami katolickimi i ekumenicznymi przy współpracy 10 Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej. Każdego dnia modlitwę poprowadzi trzech kapelanów zjazdu, reprezentujących trzy tradycje chrześcijańskie: katolicką, prawosławną i ewangelicką.

 

Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawuje prezydent RP Andrzej Duda, którego wystąpienie zainauguruje obrady.

Jednym z patronów medialnych zjazdu jest portal DEON.pl


Więcej informacji oraz zapisy dla uczestników na stronie: zjazd.org>>

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.5

Liczba głosów:

8

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook