Abp Jędraszewski: Hanna Chrzanowska pokazała, jak można walczyć o Polskę, służąc życiu

(fot. PAP/Leszek Szymański)

"To, co pokazała w swoim życiu Hanna Chrzanowska, to właśnie walka o Polskę. (...) Ciągłe szukanie, jak można służyć Polsce poprzez służbę ludziom potrzebującym opieki, wsparcia" - powiedział w rozmowie z PAP metropolita krakowski abp Jędraszewski. Dodał, że data beatyfikacji Hanny Chrzanowskiej wpisuje się w rok świętowania 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.  

 

Abp Jędraszewski podkreślił, że wrażliwość Hanny Chrzanowskiej inspirowała także kardynała Karola Wojtyłę do tego, aby objąć chorych i opuszczonych troską poprzez struktury parafialne. "To była jej inicjatywa, która spotkała się z pełnym zrozumieniem i poparciem arcybiskupa i kardynała Wojtyły. Na tym polega wielkość - dzisiaj św. Jana Pawła II - który dawał się inspirować, tzn. także w ludziach świeckich rozpoznawał wezwanie Ducha Świętego, skierowane również osobiście dla siebie. Stąd też jego osobiste zaangażowanie, idące w tym kierunku, aby w każdej parafii była przeprowadzana i pogłębiana troska o ludzi chorych, opuszczonych i samotnych" - powiedział PAP metropolita krakowski.

 

Nawiązując do beatyfikacji Hanny Chrzanowskiej, abp Jędraszewski podkreślił, że "najpiękniejsze fundamenty pracy pielęgniarskiej to są te fundamenty, które możemy odnajdywać jedynie w chrześcijaństwie, w tym co Pan Jezus przekazał w Ewangelii, w której mówi: Byłem głodny, a daliście mi jeść (...) Byłem chory, a odwiedziliście mnie. Praca charytatywna, której celem jest niesienie pomocy ze względu na Pana Boga. I tego nauczyła swoje pielęgniarki i uczennice Hanna Chrzanowska" - mówił hierarcha podczas konferencji.

 

Jak zaznaczył abp Jędraszewski, uroczystość beatyfikacji Hanny Chrzanowskiej jest świętem całej Polski, dlatego, że wywodzi się ona z Warszawy i nie może być zamknięta tylko dla Krakowa. "To będzie błogosławiona, pokazująca nam wszystkim, całej Polsce, co znaczy służyć drugiemu człowiekowi całym sercem z najbardziej szlachetnych i pięknych inspiracji chrześcijańskich" - podkreślił.

 

Wicepostulatorka procesu beatyfikacyjnego i uczennica Hanny Chrzanowskiej Helena Matoga podkreśliła, że była ona najpopularniejszą pielęgniarką w Krakowie. "Była pielęgniarką katoliczką, która przez swoją działalność w pielęgniarstwie parafialnym, które zorganizowała, wpisała się w działalność charytatywną krakowskiego Kościoła". Dodała, że pielęgniarstwo parafialne przyjęło później nazwę "Apostolstwo świeckich w opiece nad chorymi".

 

Zapytana przez PAP, w czym przejawiała się świętość Hanny Chrzanowskiej, Matoga odpowiedziała, że "ona na co dzień żyła Eucharystią, Ewangelią, nawet wtedy, kiedy szła w góry, zawsze miała przy sobie albo Pismo Święte, albo jakieś kazania, którymi się zachwycała. I ona tym wszystkim dzieliła się ze swoimi krewnymi, przyjaciółkami. Zawsze zachwycała się tym, co Stwórca stworzył - każdym kwiatkiem, każdą drobną rośliną".

 

Koordynator Komitetu Organizacyjnego Beatyfikacji ks. Robert Tyrała poinformował, że beatyfikacji Hanny Chrzanowskiej dokona prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato. Udział w uroczystości zapowiedziało 35 biskupów, kilkuset kapłanów, a także władze państwowe i samorządowe. Dodał, że będzie to święto środowiska służby zdrowia, zwłaszcza pielęgniarek i położnych, oraz ludzi chorych i cierpiących, którym swoje życie poświęciła Hanna Chrzanowska.

 

Hanna Chrzanowska urodziła się 7.X.1902 r. w Warszawie, zmarła w Krakowie 29.IV.1973 r. Uroczystościom pogrzebowym na Cmentarzu Rakowickim przewodniczył kard. Karol Wojtyła. W homilii pogrzebowej powiedział m.in.: "Dziękujemy Ci, Pani Hanno, że byłaś wśród nas ( … ) jakimś wcieleniem Chrystusowych błogosławieństw z Kazania na Górze, zwłaszcza tego, które mówi: błogosławieni miłosierni".

 

Otwarcie procesu beatyfikacyjnego Służebnicy Bożej nastąpiło 3 grudnia 1198 r., a został zamknięty na szczeblu diecezjalnym 30.XII.2002 r. 7 grudnia 2017 roku abp Marek Jędraszewski wydał dekret powołujący komitet organizacyjny do przygotowania uroczystości beatyfikacyjnej.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.36

Liczba głosów:

25

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?