"Europa ludzi wolnych. Inspirująca moc chrześcijaństwa" - we wrześniu XI Zjazd Gnieźnieński

(fot. prymaspolski.pl / Jerzy Andrzejewski)

"Europa ludzi wolnych. Inspirująca moc chrześcijaństwa" - to temat XI Zjazdu Gnieźnieńskiego, który odbędzie się w dniach 21-23 września - poinformowano dziś na konferencji prasowej w siedzibie KAI. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawuje prezydent RP Andrzej Duda, który otworzy obrady.

 

W Zjeździe wezmą udział chrześcijanie różnych wyznań z Europy Środkowo-Wschodniej: duchowni różnych wyznań, politycy, myśliciele, publicyści. Omawiając kluczowe wyzwanie współczesnej Europy - kryzys europejskiej tożsamości, będą mówić o odpowiedzialność za przyszłość Kościoła, swoich ojczyzn i całego kontynentu. W programie znalazły się wykłady, dyskusje warsztaty i modlitwy.

 

- Kościół, chrześcijaństwo nigdy nie istnieje samo dla siebie. Chrześcijaństwo istnieje o tyle, o ile istnieje dla innych i ile wychodzi na zewnątrz - powiedział na konferencji prasowej abp Wojciech Polak. - Chcemy, by refleksja Zjazdów Gnieźnieńskich była także służbą nas, chrześcijan Środkowowschodniej Europy, dla społeczeństwa, w którym żyjemy - dodał Prymas Polski.

 

Zjazdy Gnieźnieńskie to międzynarodowe kongresy laikatu, łączące intelektualną debatę z modlitwą i ekspresją artystyczną. Ich idea nawiązuje do Zjazdu Gnieźnieńskiego, który odbył się w 1000 r. Wówczas to do grobu św. Wojciecha w Gnieźnie, przybył cesarz Otton III, spotykając się zarazem z władcą Polski księciem Bolesławem Chrobrym. Wydarzenie to miało również charakter synodu kościelnego, podczas którego ogłoszono powstanie pierwszej na ziemiach polskich metropolii ze stolicą w Gnieźnie. Zjazd więc symbolicznie oznaczał przyjęcie Polski do grona państw europejskich.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.17

Liczba głosów:

69

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?