Francja: prezydent Macron zachęca katolików do angażowania się w politykę

(fot. PAP/EPA/ETIENNE LAURENT)

Dążenie do poprawy relacji między Kościołem a państwem na drodze dialogu w prawdzie zapowiedział podczas spotkania z biskupami oraz 400 przedstawicielami życia społecznego Francji prezydent Emmanuel Macron.

 
Odbyło się ono 9 kwietnia wieczorem Kolegium Bernardynów (College des Bernardins) w Paryżu. Prezydent Francji zachęcił też katolików do angażowania się w działania polityczne.
 

Emmanuel Macron podkreślił, że dialog między Kościołem a państwem jest niezbędny dla obydwu stron. "W tym momencie wielkiej niestabilności społecznej, gdy zagrożona rozdarciem jest sama istota narodu, jako swój obowiązek uważam, że nie mogę pozwolić, by zaufanie katolików do polityki - i polityków uległo erozji" - stwierdził prezydent Macron. Prezydent bronił też swojego "realistycznego humanizmu", by usprawiedliwić rządową politykę migracyjną, krytykowaną przez stowarzyszenia katolickie.

 

Wcześniej przewodniczący Konferencji Episkopatu Francji, abp Georges Pontier, wezwał do uwzględnienia "potrzeb najuboższych", aby "zbudować naród braterski, sprawiedliwy i solidarny". W obliczu prób legalizacji rozszerzenia wspomaganego macierzyństwa (zapłodnienia in vitro) na wszystkie kobiety abp Pontier wskazał na związane z tym zagrożenia "komercjalizacją ciała". Wyraził też zastrzeżenia Kościoła wobec legalizacji eutanazji.

 

W odpowiedzi Emmanuel Macron podkreślić, że Republika Francuska "oczekuje właśnie", że katolicy obdarują ją "trzema darami: mądrości, waszego zaangażowania, darem waszej wolności".

 

"Kościół nie jest w moich oczach tą instancją, którą zbyt często przedstawia się karykaturalnie jako strażnika dobrych obyczajów. Jest on właśnie tym źródłem niepewności, które przenika całe życie i sprawia, że dialog, pytanie, poszukiwanie, jest istotą sensu, nawet wśród tych, którzy nie wierzą" - powiedział prezydent. Dodał, iż w jego przekonaniu ważne są nie tyle korzenie katolickie, ile zasiew katolicki, wnoszący swój wkład w życie narodu.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.54

Liczba głosów:

24

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook