Po raz pierwszy chrześcijanie i muzułmanie wspólnie obchodzą święto maryjne

(fot. shutterstock.com)

W Jordanii, z udziałem wysokiej rangi dostojników, chrześcijanie i muzułmanie po raz pierwszy wspólnie obchodzą maryjne święto Zwiastowania Pańskiego. Wczorajsze wieczorne uroczystości zgromadziły przedstawicieli religii, polityków i społeczeństwa, poinformował portal "abouna.org".

 
Uroczystościom zainicjowanym przez Kościoły chrześcijańskie kraju patronuje wiceszef rządu Jordanii Jamal Sarayrah. Zazwyczaj to maryjne święto obchodzone jest 25 marca, ale ze względu na przypadającą w tym roku Niedzielę Palmową zostało w wielu krajach przesunięte na 28 marca.
 

Zwiastowanie Pańskie nawiązuje do biblijnego przekazu, według którego Archanioł Gabriel objawił się Maryi zapowiadając narodziny Jezusa Chrystusa, Syna Bożego. Wspólne uroczystości w Ammanie mają ukazać wspólne dla muzułmanów i chrześcijan religijne znaczenie tego święta.

 

Bp William Shomali, wikariusz patriarchalny katolickiego Patriarchatu Łacińskiego w Ammanie powiedział, że program międzyreligijny będzie służył do tego, aby mówić o "ważności Marii w Koranie i o wartości, jaką ma zwiastowanie w Ewangelii św. Łukasza" w Biblii. Obecne spotkanie stanowi uzupełnienie trwającego "dialogu teologicznego, religijnego i duchowego" między chrześcijanami i muzułmanami.

 

Przedstawiciele Kościoła mają nadzieję, że w przyszłości Zwiastowanie Pańskie - zwiastowanie Maryi - będzie miało w Jordanii takie samo znaczenie jak w Libanie, gdzie od dwunastu lat dzień ten jest oficjalnym, państwowym dniem świątecznym, powiedział Rifat Bader, dyrektor jordańskiego "Catholic Center for Studies and Media", współorganizatora uroczystości międzyreligijnych. "Teraz prosimy o udział w świętowaniu Zwiastowania, aby jego znaczenie religijne stało się zachętą do ubogacenia jedności narodowej i spójności społecznej" - dodał Bader.

 

Tymczasem w Libanie prezydent Michel Aoun po raz pierwszy udostępnił pałac prezydencki w Baabda na uroczystości święta Zwiastowania Pańskiego. W obecności prezydenta i czołowych polityków w uroczystościach uczestniczyli syryjsko-prawosławny patriarcha Mor Ignatius Efrem II, a także liczni religijni dostojnicy chrześcijańscy, sunniccy, szyiccy i druzyjscy. Obecni też byli przedstawiciele organizacji, które angażują się w dialog chrześcijańsko-islamski i rokrocznie z okazji Zwiastowania przygotowują uroczystości i spotkania w różnych częściach kraju.

 

Podczas uroczystości 26 marca w pałacu prezydenckim odczytano fragment z Ewangelii św. Łukasza (1,26-38) oraz odnoszący się do tego samego fragment z Koranu (sura al.-Imran), poinformowała wiedeńska fundacja "Pro Oriente". Historyk Hareth Boustany oświadczył przed parą prezydencką i zebranymi gośćmi, że święto Zwiastowania Pańskiego - Zwiastowania Bogurodzicy, to "chwila narodowej jedności", w której wokół Maryi Dziewicy gromadzą się rożne wspólnoty religijne "w kraju, który prezentuje się światu jako przykład współżycia międzyreligijnego".

 

Gdy w 2010 r. Zwiastowanie Pańskie proklamowano świętem państwowym w duchu jedności narodowej, inicjatywa wyszła od strony muzułmańskiej. Inicjatywa miała na celu skupienie wokół czci Maryi różnych wspólnot religijnych i osłabienie w ten sposób napięć, zagrażających wówczas politycznej i społecznej spójności Libanu.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.26

Liczba głosów:

34

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

WyjdzZNiegoLuduMoj 08:32:30 | 2018-03-30
DEONIE
Prosze o korektę tytułu artykułu. Nie chrześcijanie, ale katolicy.
To ogromna różnica ...
Ja jestem chrześcijaninem (lepsze sformułowanie to uczeń Chrystusa, ale skoro sie rozpowszechniło "chrześcijanin" to trudno) i moja Biblia zabrania mi uczestniczenia we wspólnych modlitwach z niewierzącymi. Dodatkowo należy podkreślić, że ten artykuł mówi o wspólnej modlitwie do pogańskiej bogini, a zatem chrześcijanin absolutnie nie powinien brać w niej udziału.

Oceń 5 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

ponury 20:57:31 | 2018-03-29
NWO  i nowa światowa religia z Maryją zamiast Jezusa...

Oceń 9 2 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?