Żandarm, który oddał życie za jednego z zakładników terrorysty z ISIS zostanie beatyfikowany?

(fot. PROVENCE AZUR / youtube.com)

Francuzi oddali 28 marca w Paryżu hołd narodowy swemu nowemu bohaterowi, podpułkownikowi żandarmerii Arnaudowi Beltrame'owi, który 23 bm. oddał życie, dobrowolnie wymieniając się za jednego z zakładników islamskiego terrorysty.

 

Do hołdu przyłączył się też Episkopat, a biskup polowy Francji Antoine de Romanet nie wykluczył wszczęcia procesu beatyfikacyjnego, tym bardziej że żandarm w 2008 przeżył głębokie nawrócenie, był praktykującym katolikiem, zaangażowanym w ruch rodzin katolickich.

 

Świadectwo o wierze heroicznego żandarma - Arnaud'a Beltrame'a, złożył jego duszpasterz>>


"Oddanie swego życia, by uratować innych to wspaniały przykład, który z pewnością okaże się owocny w naszym społeczeństwie, kuszonym przez przemoc i zamknięcie w sobie" - napisali francuscy biskupi.

 

Bp de Romanet przyznał, że ofiarę mężnego podpułkownika słusznie porównuje się do tego, co zrobił św. Maksymilian Maria Kolbe w Auschwitz w 1941. Beatyfikacja A. Beltrame'a byłaby tym bardziej uzasadniona, że w lipcu ubiegłego roku papież Franciszek uznał oficjalnie, że heroiczna ofiara z własnego życia jest wystarczającym powodem do wszczęcia procesu beatyfikacyjnego. Francuski biskup polowy dodał, że to, co uczynił Beltrame wykracza poza obowiązki żandarma i można to zrozumieć jedynie w perspektywie transcendencji i życia wiecznego.

 

Przedstawiając w obszernym artykule na łamach portalu Slate.fr postać nowego bohatera Francji znany tamtejszy dziennikarz katolicki Henri Tincq przypomniał m.in., że odznaczał się on niezachwianą wiarą, pełną, płomienną, ale nie integryzmem, podobną do postaw neofitów z pierwszych wieków chrześcijaństwa. A. Beltrame urodził się w rodzinie niezbyt praktykującej, nawrócił się w 2008, mając prawie 33 lata, w 2 lata później, po przejście formacji katechumenatu, przyjął z rąk swego biskupa chrzest, I komunię św. i bierzmowanie. Należał do grupy rodzin katolickich Cana, starających się łączyć życie wiarą z życiem małżeńskim. Swoją przyszłą żonę poznał w bretońskim opactwie Timadeuc po pielgrzymce do sanktuarium maryjnego Sainte-Anne d’Auray. Oboje żyli w związku cywilnym, ale w czerwcu br. mieli wziąć ślub kościelny.

 

Francja: uroczystość w hołdzie oficerowi, który zmarł w wyniku zamachu>>

 

Jednocześnie publicysta zwrócił uwagę, że A. Beltrame był aktywnym masonem, o czym dowiedziano się z oświadczenia wydanego nazajutrz po jego bohaterskiej śmierci przez Wielką Lożę Francji (najwyższą władzę wolnomularstwa w tym kraju, wyższą niż Wielki Wschód Francji). Dokument ten stwierdzał, że "z wielkim wzruszeniem Bracia Wielkiej Loży dowiedzieli się o śmierci swego Brata (...), członka Czcigodnej Loży Hieronima Bonapartego...". Wyrażono hołd "temu bohaterskiemu człowiekowi, który dał dowód przykładnego poczucia obowiązku i poświęcenia" oraz podkreślono, że "ten akt odwagi i jego niezachwiany patriotyzm pozwoliły uratować życia i pokazały, że nigdy nie należy ustępować w obliczu barbarzyństwa".

 

Według Tincqa Kościół nie zabrania obecnie katolikom przynależności do masonerii, "choć oczywiście też nie zachęca do tego" i za takie członkostwo nie grożą już "ani ekskomunika, ani gromy piekielne".

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.11

Liczba głosów:

19

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook