Zmarł krakowski jezuita zafascynowany teatrem i kulturą. O. Krzysztof Wałczyk miał 56 lat

(fot. Paweł Król / jezuici.pl)

W Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie odbył się pogrzeb śp. o. Krzysztofa Wałczyka, który odszedł do Pana w 56. roku życia, 37. powołania zakonnego i 27. kapłaństwa.

 

Mszy Świętej koncelebrowanej przez kilkudziesięciu księży przewodniczył prowincjał Polski Południowej o. Jakub Kołacz SJ. Homilię wygłosił proboszcz z Nowego Sącza, były szef radia watykańskiego o. Józef Polak SJ.

 

Ojciec Krzysztof Wałczyk był człowiekiem teatru i kultury. Wykładał przedmioty związane z kulturoznawstwem i filozofią na jezuickiej Akademii Ignatianum w Krakowie oraz Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. W homilii pogrzebowej o. Polak mówił o nim, że "na teatr nie patrzył tylko przez pryzmat spektakli, choćby świetnie zrobionych. Patrzył raczej pod kątem ludzi teatru, tego co z siebie dają, co wnoszą. Często spotykał się po przedstawieniach ze studentami, żeby rozmawiać, wychwycić jak oni daną sztukę przeżywają. Nie chciał, żeby to było płytkie i powierzchowne".

 

Kaznodzieja wspominał także charakter o. Wałczyka. "W pamięci ludzkiej zostanie jako delikatny, wrażliwy i ujmujący, łatwo nawiązujący kontakt. Miał czas dla ludzi". "Pasjonował się muzyką, szczególnie kompozycjami Bacha. W partyturze był w stanie dostrzec sens teologiczny, sceny Ewangelii komentował wskazując arcydzieła malarstwa".

 

O. Krzysztof był wieloletnim kapelanem sióstr ze zgromadzenia Córek Bożej Miłości w Krakowie oraz duszpasterzem wspólnoty niemieckojęzycznej przy kościele św. Barbary w Krakowie. Na zakończenie obrzędów liturgicznych, rektor Akademii Ignatianum w Krakowie o. Józef Bremer SJ odczytał list przysłany przez Konferencję Biskupów Niemieckich. Niemieccy hierarchowie wspominali jego wielkie zaangażowanie w pracę w duszpasterstwie niemieckojęzycznym.

 

Odszedł do Pana 25 marca 2018 r. w Kolegium krakowskim po długich zmaganiach z chorobą nowotworową. Po Mszy świętej uczestnicy pogrzebu udali się na cmentarz Rakowicki w Krakowie, gdzie ciało śp. o. Krzysztofa Wałczyka zostało złożone w grobowcu oo. Jezuitów.

 

Ojciec Krzysztof Wałczyk SJ urodził się 1 grudnia 1962 r. we Wrocławiu, jako syn Edwarda i Marii z d. Rogowska. Uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu, które ukończył maturą w 1981 r. Do Towarzystwa Jezusowego wstąpił 19 sierpnia 1981 r. w Starej Wsi, a po dwuletnim nowicjacie złożył pierwsze śluby 28 sierpnia 1983 r. w Czechowicach-Dziedzicach. W latach 1983-86 r. studiował filozofię w Krakowie. W latach 1987-90 studiował teologię w Warszawie, a potem kontynuował specjalistyczne studia z teologii fundamentalnej w Innsbrucku (1990-96), które uwieńczył doktoratem w 1997 r. Święcenia prezbiteratu otrzymał 29 czerwca 1991 r. w Krakowie z rąk ks. bpa Stanisława Smoleńskiego, a uroczystą profesję zakonną złożył w 2002 r. w Krakowie.

 

Po studiach teologicznych w Innsbrucku kontynuował pisanie doktoratu, pomagając zarazem w duszpasterstwie akademickim w Opolu (1996-97). Od 1997 r. mieszkał w Kolegium krakowskim. Jego głównymi zaangażowaniami były wykłady i praca naukowa na Wydziale Filozoficznym Akademii Ignatianum w Krakowie, jak również w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej (2009-2012) i na Uniwersytecie Jagiellońskim (2009-2013), posługa kapelana w domu prowincjalnym Sióstr Córek Bożej Miłości oraz duszpasterstwo niemieckojęzyczne w kościele św. Barbary w Krakowie.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.5

Liczba głosów:

8

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook