Szef watykańskiej dyplomacji: misja Kościoła w Chinach powinna być w pełni katolicka i prawdziwie chińska

(fot. shutterstock.com)

Misja Kościoła w Chinach powinna być w pełni katolicka i prawdziwie chińska - powiedział szef papieskiej dyplomacji podczas międzynarodowej konferencji o chrześcijaństwie w Państwie Środka, jaka w ubiegłym tygodniu odbyła się na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim.

 

Watykańskie biuro prasowe udostępniło integralną wersję wystąpienia abp Paula Gallaghera.


Watykański sekretarz ds. relacji z państwami w pozytywnym świetle przedstawił ostatnie osiągnięcia Chińskiej Republiki Ludowej zarówno na szczeblu międzynarodowym, jak i w polityce wewnętrznej. Wspomniał o wpływie tego państwa na równowagę w relacjach międzynarodowych i jego umacniającą się pozycję w krajach rozwijających się. Zwrócił uwagę na długofalowe programy, które umożliwiają znaczącej liczbie obywateli wydostanie się z biedy. - Trzeba zauważyć - mówił abp Gallagher - że Chiny stawiają czoło globalnym wyzwaniom, kładąc nacisk na swą tożsamość w postaci własnego modelu gospodarki, polityki i kultury, który chce nadać globalizacji chiński charakter.

 

- W ten sposób państwo to dąży do odzyskania swej centralnej pozycji - dodał szef watykańskiej dyplomacji.

 

W tym kontekście przypomniał on podejmowane od wielu stuleci starania o zakorzenienie chrześcijańskiej wiary w chińskim kontekście kulturowym. Szczególne zasługi mają na tym polu zwłaszcza jezuici z o. Mattem Riccim na czele. Dzisiejsza wspólnota Kościoła wyrasta już zatem z ziarna Ewangelii zasianego w chińskiej kulturze, jest konsekwencją owocnego spotkania świata chrześcijańskiego z Chinami poprzez inkulturację. Umożliwiło to głoszenie Ewangelii Chrystusa z w pełni chińskiej perspektywy. Abp Gallagher zastrzegł jednak, że inkulturacja i sinizacja to wciąż aktualne wyzwania, zarówno duszpasterskie, jak i intelektualne. Stawką jest tu autentyczna obecność chrześcijaństwa w Chinach, ukazująca nowość Ewangelii w kontekście głęboko zakorzenionym w specyficznej tożsamości tamtejszej kultury.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.24

Liczba głosów:

17

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook