Kościół w Brazylii przygotowuje propozycje na Synod dla Amazonii

(fot. shutterstock.com)

Działająca w strukturach brazylijskiego episkopatu Komisja ds. Amazonii (CEA) rozpoczęła pracę nad przygotowaniem propozycji na zgromadzenie Synodu Biskupów, które odbędzie się w Rzymie w październiku 2019 r. pod hasłem "Amazonia: nowe drogi dla Kościoła i ekologii globalnej".


Członkowie komisji zapowiedzieli, że chcą włączyć amazońskie wspólnoty do przygotowania planu zagadnień, które zostaną omówione podczas synodu. Przewodniczący CEA kard. Cláudio Hummes zachęcił też ludzi Kościoła do spontaniczności i poszukiwania nowych dróg.

 

- Kościół potrzebuje spojrzeć na nowo na swoją obecność i przemierzane szlaki. Powinien określić i zbudować nowe drogi, unikając zasiedzenia, wygodnictwa oraz rutyny duszpasterskiej i misyjnej w ramach jakiegoś schematu. Musimy być zdolni aby podnieść się, aby odważyć się na wyruszenie w drogę i akceptację nowego - powiedział kard. Hummes.

 

Z opublikowanych we wrześniu ub.r. badań, które przeprowadził Kościół katolicki w Brazylii, wynika, że Amazonia zalicza się do regionów o wysokim poziomie przestępczości. Według studium blisko 80 proc. popełnianych tam zabójstw ma swoją genezę w walce o ziemię. Wśród stanów, na których terenie znajdują się amazońskie lasy, jednym z najniebezpieczniejszych jest Rondonia. Poza największą liczbą zabitych i aresztowanych osób stan ten był w ub.r. drugi pod względem pobić i trzeci w statystykach gróźb utraty życia, a także nieudanych prób zabójstwa w skali kraju. Badanie potwierdziło, iż wśród najbardziej zagrożonych mieszkańców Amazonii są wspólnoty indiańskie.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

7

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook