Ks. prof. Budniak: ekumeniczny przekład Biblii to pomnik ekumenizmu

(fot. shutterstock.com)

"Polski przekład Biblii Ekumenicznej jest pomnikiem ekumenizmu w Polsce" - podkreślił przewodniczący Stowarzyszenia Teologów Ekumenistów ks. prof. Józef Budniak, który jako wysłannik bielsko-żywieckiego biskupa wziął udział w niedawnej prezentacji tłumaczenia.

 
Zdaniem duchownego, ukazanie się przekładu jest ogromnie cenne, gdyż jest ono owocem wysiłków wszystkich Kościołów i wspólnot chrześcijańskich.
 

Referent ds. ekumenizmu w diecezji bielsko-żywieckiej przypomniał, że ekumeniczny przekład Biblii to projekt Towarzystwa Biblijnego w Polsce, na zwieńczenie którego czekać trzeba było 22 lata. W skład Międzywyznaniowego Zespołu Tłumaczy weszli przedstawiciele Kościołów członkowskich Towarzystwa.

 

"Przekład Biblii Ekumenicznej jest pomnikiem ekumenizmu w Polsce" - zaznaczył teolog i podkreślił, że wydanie jest bardzo dobrze zredagowane. "Jest świetnie przetłumaczone. Ma znakomity styl" - dodał, wyrażając też przekonanie, że przekład ten będzie używany podczas nabożeństw i modlitw ekumenicznych. " Ukazanie się przekładu jest ogromnie cenne, bo jest to dzieło wspólne wszystkich Kościołów i wspólnot chrześcijańskich" - zauważył ekumenista.

 

W prezentacji pierwszego polskiego przekładu Biblii Ekumenicznej uczestniczyli zwierzchnicy 11 Kościołów chrześcijańskich w Polsce. 17 marca br. w warszawskim Muzeum Etnograficznym w dyskusji panelowej, jaką zorganizowano, udział wzięli m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvattore Pennacchio, prawosławny biskup siemiatycki Warsonofiusz, zwierzchnik Kościoła ewangelicko-augsburskiego i prezes Polskiej Rady Ekumenicznej bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła ewangelicko-metodystycznego bp Andrzej Malicki, zwierzchnik Kościoła ewangelicko-reformowanego bp Marek Izdebski, zwierzchnik Kościoła Zielonoświątkowego bp Marek Kamiński, zwierzchnik Kościoła Chrześcijan-Baptystów w RP prezbiter Mateusz Wichary i zwierzchnik Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego ks. Jarosław Dzięgielewski.

 

Dzień wcześniej, 16 marca, w kościele ewangelicko-reformowanym w Warszawie odbyło się ekumeniczne nabożeństwo dziękczynne z okazji wydania Biblii Ekumenicznej. Modlitwie przewodniczył ks. superintendent Andrzej Malicki, prezes Komitetu Krajowego Towarzystwa Biblijnego w Polsce i jednocześnie zwierzchnik Kościoła ewangelicko-metodystycznego.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.16

Liczba głosów:

97

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

WyjdzZNiegoLuduMoj 10:44:18 | 2018-03-23
A co to jest "przekład ekumeniczny"? Będzie w nim np. 7 ksiąg wtórnokanonicznych (według KRK) czy 9 i dodatki (według prawosławia) jakąs inną czcionką wydrukowane, albo gdzieś osobno zamieszczone? Bo generalnie czy się czyta tysiąclatkę czy brytyjkę czy gdańską czy poznańską - to tylko kwestia lotnosci tłumaczenia ...
Kiedys KRK (do SV II) uznawał tłumaczenia protestanckie za "szatańskie" i kazał je palić, ale teraz ... ?

Oceń 1 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook