Bp Markowski: jest zamysł wyjazdu delegacji Episkopatu Polski do Izraela

(fot. http://archwwa.net)

Gościem "Kropki nad i" 15 marca wieczorem był bp Rafał Markowski. Biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej ujawnił, że istnieje pomysł, by delegacja polskich biskupów złożyła wizytę w Izraelu. Rozmowa dotyczyła relacji polsko-żydowskich po przegłosowaniu przez Sejm nowelizacji ustawy o IPN.


"Pojawił się pomysł, by przygotować wizytę delegacji Episkopatu Polski w Izraelu, z racji dwóch jubileuszy przypadających w tym roku: 70-lecia państwa Izrael i 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę" - powiedział biskup Rafał Markowski. Przewodniczący Komitetu ds Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski i biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej był gościem Moniki Olejnik w programie "Kropka nad i".

Rozmowa dotyczyła głównie relacji polsko-żydowskich po nowelizacji przez Sejm ustawy o IPN. "Wierzę w dobre intencje ustawodawców, wierzę że chodzi o dobre imię Polski - stwierdził biskup pytany, czy znowelizowana ustawa zaszkodziła Polsce. - Jednak mam poczucie, że nie przewidziano tego do końca i w związku z tym zabrakło pewnych konsultacji społecznych".

 

"Kiedy pojawiła się nowelizacja (ustawy o IPN) i zobaczyłem tą całą dyskusję polityczną, która się rozpoczęła - potem również medialną - ubolewałem z jednego powodu (...), bo przez te 30 lat prowadzenia działalności przez Komitet ds. Dialogu z Judaizmem - też w ścisłej współpracy z gminą żydowską w Polsce - naprawdę mam poczucie, że wiele zrobiono w tej sprawie" - powiedziała bp Markowski w czwartek w TVN24.

 

Bp Rafał Markowski o Dniu Judaizmu: właśnie po to potrzebujemy dialogu [WYWIAD] >>

Bp Markowski powiedział, że spotkał się dwukrotnie z ambasador Izraela Anną Azari. To z nią rozmawiał o delegacji polskich biskupów. Wyraził także nadzieję, że problem w relacjach polsko-żydowskich po nowelizacji ustawy o IPN zostanie rozwiązany na poziomie politycznym. Ujawnił, że dostał zaproszenie z Ministerstwa Edukacji Narodowej, które przygotowuje program edukacyjny na temat holocaustu i procesu zagłady narodu żydowskiego. "Cieszę się z tego. Nic nie zastąpi procesu edukacji. To jest konieczne".

"Nasze wszelkie działania są skierowane na to, by dać poczucie Żydom mieszkającym w Polsce, by byli spokojni" - podkreślił biskup.

Biskup Markowski był również pytany o przeprosiny, jakie w imieniu Episkopatu wypowiedział w Jedwabnem w lipcu ubiegłego roku: - "Chodziło mi o krzywdę ludzi, którzy tam zginęli. Uczyniłem to bezinteresownie. Takie słowo nie powinno zaboleć. To słowo, które otwiera drzwi do dialogu".

Pytany o negatywne reakcje i komentarze po tych słowach, odpowiedział: "Zdawałem sobie sprawę z reakcji, jakie mogą mnie spotkać. Ale to co powiedziałem, powiedziałem z największym przekonaniem".

"Moje słowo «przepraszam» nie stanowiło wyrokowania i sądu nad sprawcami - dodał biskup Markowski. - Zdaję sobie sprawę, że te okoliczności wojny, okupacji sprawiają, że jest tam wiele niuansów jeśli chodzi o motywy."

 

Jedwabne: bp Markowski przeprosił braci i siostry narodu żydowskiego >>

 

Nowelizacja ustawy o IPN weszła w życie 1 marca. Zakłada ona m.in., że każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne, będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni". Nowela wywołała krytykę m.in. ze strony Izraela i USA.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.21

Liczba głosów:

114

 

 

Komentarze użytkowników (9)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Gog 15:24:30 | 2018-03-16
Mając świadomość swojej pozycji jako wiejski parafianin pragnę zwrócić ekscelencji uwagę na dwa aspekty tyczace omawianego wątku.
- W Instytucie Yad Washen od pięciu lat / pomimo zwrócenia uwagi/ fałszują historię przypisując mordowanie ludności w getcie Polskiej policji, a które to czyniło Żydowskie kapo. Skoleji ktoś taki jak Karski, Pilecki to dla Instytutu.....niebyt. Chodzi  o to, czy ekscelencja nie jedzie Tam, żeby wejść w buty....
- Polska za okupacji walczyła z Niemcami i sowietami, nie z Żydami jak usiłują dowodzic nasi wrogowie. Faktem jednak jest, że Żydzi z pod okupacji sowieckiej zdradzili swoich sąsiadów, zdradzili Polskę i weszli w budy sowietów. Aktywnie budowlali Kraj Rad. Ci Żydzi którzy ewntualnie zgineli w wyniku zdrady z polskiej ręki nie są ofiarami holokaustu. Zgineli jako zdrajcy, jako sowieccy rewolucjoniści.

Oceń 13 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Marian 10:25:03 | 2018-03-16
Biskupi, b*rdel na kółkach macie w diecezjach a chcecie wielką polityką się zajmować.

Dlaczego dzieci nie chcą chodzić na religię? Po co religia w ogóle jest w szkołach a nie przy parafiach aby np. budować więzi społeczne wierzących? Dlaczego młodzież znika po bierzmowaniach? Dlaczego dla dużej części katolików objawienia maryjne i kult maryjny są ważniejsze od znajomości i przestrzegania Nowego Testamentu? Dlaczego większość polskich katolików w ogóle nie zna podstawowych reguł swojej wiary? Dlaczego biskupi nie ewangelizują innowierców tylko ich promują? Jest tyle do zrobienia, więc: Do roboty nieroby!

Oceń 23 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Marian 10:14:25 | 2018-03-16
BŁAGAM! Niech polscy biskupi już nigdy do niczego sie nie mieszają.

Była już Targowica, czasy zaborów, przepraszanie Niemców za II wojnę światową, Magdalenka, Okrągły Stół, konkordat z komuchami, bezkrytyczne poparcie dla Unii Europejskiej za eurosrebrniki z dotacji na remonty kościołów, kajanie się przed oficerem KGB zwierzchnikiem ruskiej Cerkwi Cyrylem (abp Michalik widzi na wschodzie prawdziwych konserwatystów), stręczenie uchodźców za eurosrebrniki, naciski na Prezydenta RP by zatrzymać dekomunizację w sądownictwie etc.

Biskupi, na miłość boską, zajmijcie się tym, dla czego ludzie mają już gdzieś waszą świątobliwą paplaninę, zajmijcie się głoszeniem Nowego Testamentu (niektórzy musieliby sami zacząć nim żyć) a nie dbaniem li tylko o limuzyny pod tyłkami i uściski senatorów i ministrów.

Straciliście wiarygodność i autorytet. Zostawcie w końcu Polskę w spokoju!

Oceń 20 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Franciszek2 08:37:27 | 2018-03-16
Skoro bp Markowski tłumaczył się już p.Monice - to i oczywiście powinno to miec ciąg dalszy. Co z krzyżem na piersi ?  

Oceń 29 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Baruch Marzel 08:31:43 | 2018-03-16
Ciekawe, że jakoś delegacja rabinów nie ma zamysłu przyjerzdzać do Polski na dialog z okazji 100 lecia niepodległości. Te ciągłe umizgi i wchodzenie w d....-ialog żydom przepraszam z Żydami zaczyna być męczący. Dialog tak ale na równych zasadach a nie umizgach.    

Oceń 33 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook