Bp Bryl: kandydaci na kapłanów muszą przezwyciężyć koncentrowanie się na sobie

(fot. shutterstock.com)

Konieczne jest przezwyciężenie wszelkich indywidualizmów, koncentracji na sobie, żeby nasi kandydaci do kapłaństwa byli gotowi do dawania siebie dla wspólnoty - powiedział KAI bp Damian Bryl, który podczas 378. Zebrania Plenarnego KEP zaprezentował stan prac nad dokumentem "Ratio Institutionis Sacerdotalis pro Polonia", krajowym planem formacji dla kandydatów do kapłaństwa i kapłanów.


- Dzisiaj jest pierwsze otwarcie tematu, czyli pokazanie, że jest dokument Kongregacji ds. Duchowieństwa z 2016 r., który obliguje poszczególne konferencje episkopatów do przygotowania narodowego dokumentu. Zaprezentowałem również księżom biskupom pewną metodę, którą przyjęliśmy w pracy, czyli zaproszenie do współpracy wszystkich formatorów w Polsce i tych, którzy zajmują się formacją w seminariach: ojców duchownych, przełożonych, rektorów. Tych, którzy zajmują się formacją stałą, a odpowiedzialnych za duszpasterstwo powołań - powiedział KAI bp Damian Bryl, członek Komisji Duchowieństwa KEP.

 

Biskup wskazał, że dokument uczy spojrzenia na formację jako na rzeczywistość, która towarzyszy kapłanowi przez całe życie: "Czyli myślimy o kapłanie, którego chcemy wspierać w jego rozwoju, ze szczególnym uwzględnieniem pierwszego etapu jego przygotowania się do kapłaństwa. Chcemy zmienić optykę z myślenia o formacji stałej jako procesie po zakończeniu seminarium, na dostrzeżenie w seminarium początkowej fazy formacji stałej. To bardzo ważne. Chcemy też dokładnie badać, jacy są dziś kandydaci do kapłaństwa i szukać sposobów, jak im pomóc w rozwoju".

 

W dokumencie Kongregacji zaznaczono, że rok propedeutyczny jest bardzo potrzebny w seminaryjnej formacji oraz zobligowano biskupów do wprowadzenia takiego okresu.

 

- Szukamy odpowiedniej formy takiego czasu przygotowawczego. Mamy doświadczenia trzech ośrodków, gdzie jest to bardzo dobrze rozwinięte i są dobre doświadczenia, czyli dla diecezji warszawskich w Urlach, dla katowickiej w Brennej i dla koszalińsko-kołobrzeskiej w Szczecinku. Bazujemy na tych doświadczeniach, szukamy takich elementów, które warto, żeby zaistniały w każdej diecezji. Trzeba jednak pamiętać, że każda diecezja ma swoją specyfikę, którą należy uwzględniać już od samego początku. Rok propedeutyczny ma być poza studiami teologicznym. Powinien również mieć charakter wprowadzający w życie duchowe i w kulturę, ponieważ nasi kandydaci przychodzą z różnym doświadczeniem - powiedział bp Bryl.

 

Hierarcha wspomniał o potrzebie większego skupienia na konkretnym człowieku: "Kandydat wnosi wiele swoich doświadczeń dobrych i trudnych, które są też wyzwaniem dla formacji. Oczywiście jego formacja dokonuje się we wspólnocie i ten wątek wspólnotowy jest ważny, ale nie można zgubić konkretnego człowieka, którego historia jest dzisiaj bardzo często złożona. I żeby tę historię też uszanować, ale jednocześnie zobaczyć co z tej historii może mu przeszkadzać w rozwoju. Chcemy formować ludzi, którzy już formują się we wspólnocie i wspólnocie będą służyć, dlatego konieczne jest przezwyciężenie wszelkich indywidualizmów, koncentracji na sobie, żeby nasi kandydaci do kapłaństwa byli gotowi do dawania siebie dla wspólnoty".

 

Wśród trudności, z jakimi przychodzą kandydaci do seminariów, biskup wymienił DDA (Dorosłe Dzieci Alkoholików), trudne doświadczenia rodzinne, a także zaangażowanie w świat wirtualny, które nie zawsze jest dobre, a często jest uzależniające. - Chcemy im towarzyszyć, chcemy zmierzyć się z tymi doświadczeniami, żeby w wolności mogli odpowiedzieć na wezwanie Chrystusa - powiedział bp Bryl i zaznaczył, że te problemy wymagają również współpracy z psychologami i pedagogami.

 

- Bardzo istotne jest, że ten dokument kładzie mocny akcent na osobistą relację z Chrystusem. Rozwój tej relacji jest drogą rozwoju kandydata. Czyli najpierw droga usłyszenia Dobrej Nowiny, potem droga uczniostwa, towarzyszenia Chrystusowi, wreszcie droga utożsamiania się z Chrystusem.

 

Innym akcentem jest też silna formacja postpastoralna, duszpasterska, by nasi kandydaci byli gotowi do tego, by być uczniami i misjonarzami. Żeby umacniać tych, którzy są w Kościele i szukać tych, którzy się pogubili, są daleko. Chodzi o specyficzne powołanie pasterza, czyli tego, który tej misji poświęca się całkowicie - wskazał delegat członek Komisji Duchowieństwa KEP.

 

Kongregacja ds. Duchowieństwa 8. 12. 2016 r. opublikowała dokument "Dar powołania do kapłaństwa. Ratio fundamentalis institutionis sacerdotalis". Ostatnie wydanie "Ratio fundamentalis" ukazało się w 1970 r. (zaktualizowane w 1985 r.), a w Polsce aktualnie obowiązuje krajowe "Ratio" z 1999 r. Papież Franciszek 8.12.2017 r. podpisał Konstytucję Apostolską "Veritatis Gaudium", dotyczącą Uniwersytetów i Wydziałów Kościelnych, regulującą m.in. studia teologiczne kandydatów do kapłaństwa.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.33

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook