Media: udział Chin w watykańskiej konferencji okazją do poprawy stosunków

(fot. Thoom / crystal51 // shutterstock.com)

Udział chińskiej delegacji w organizowanej przez Watykan konferencji na temat handlu narządami będzie okazją do poprawy wzajemnych relacji - ocenił były chiński wiceminister zdrowia Huang Jiefu, cytowany w poniedziałek przez państwowy dziennik "Global Times".

 

Relacje między władzami Pekinu i Watykanu rozwijają się - ocenił Huang, który obecnie kieruje chińskim Państwowym Komitetem Dawstwa i Przeszczepów Organów Ludzkich.

 

Chińscy badacze biorą w poniedziałek i wtorek udział w konferencji w Watykanie na temat walki z handlem narządami, podobnie jak w ubiegłym roku - podały państwowe media.

 

- Te wymiany są korzystne dla światowego pokoju (...). Są okazją do poszerzania kontaktów poza sektor zdrowotny, na sprawy kulturalne i inne - ocenił Huang, który był członkiem ubiegłorocznej delegacji.

 

>> Papieska dyplomacja miłosierdzia kontra chińskie miłosierdzie władcy

 

Badacz z Ośrodka Badań pw. Ducha Świętego diecezji Hongkongu dr Anthony Lam powiedział PAP w grudniu ub.r., że tego rodzaju konferencje naukowe czy ekologiczne mogą być najlepszym sposobem na nawiązanie porozumienia pomiędzy Watykanem a Pekinem, które z czasem mogłoby się przekształcić w regularny dialog.

 

ChRL i Stolica Apostolska nie utrzymują oficjalnych stosunków dyplomatycznych, ale według chińskich urzędników negocjacje pomiędzy obiema stronami w kluczowej sprawie ordynacji biskupów toczą się szybko i zmierzają do zawarcia porozumienia. Niedawno agencja Reutera dowiedziała się od wysokiego rangą źródła w Watykanie, że umowa w tej sprawie może zostać podpisana w ciągu kilku miesięcy.

 

Negocjacje wzbudzają kontrowersje wśród hierarchów Kościoła katolickiego. Niektórzy twierdzą, że umowa byłaby "mniejszym złem", inni natomiast przypominają o trwających od dekad prześladowaniach katolików przez komunistyczne władze Chin. Szczególnie ostro krytykuje te rozmowy hongkoński kardynał Joseph Zen, który ocenił na swojej stronie internetowej, że szukając porozumienia z ChRL, Watykan "sprzedaje chiński Kościół katolicki".

 

12 milionów chińskich katolików podzielonych jest pomiędzy uznający zwierzchnictwo papieża Kościół podziemny a kontrolowany przez władze Kościół patriotyczny. Stolica Apostolska i Pekin zerwały stosunki dyplomatyczne prawie 70 lat temu, gdy w Chinach ustanowiono komunistyczny rząd i wypędzono z kraju misjonarzy.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.43

Liczba głosów:

7

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook