"Nie tego chciałeś Jezu, a to dzieje się w świecie". Droga krzyżowa z prześladowanymi chrześcijanami

(fot. Diganta Talukdar/flickr.com/CC)

250 osób zgromadziło się w Krakowie w Wioskach Świata - Parku Edukacyjnym Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego - Młodzi Światu, by przeżyć Misyjną Drogę Krzyżową Prześladowanych.

 

Nabożeństwo w 14 stacjach ukazało 14 krajów, w których dochodzi do prześladowań chrześcijan za ich wiarę.


"Gdy Kamal z Nepalu został katolikiem, jego rodzina całkowicie go odtrąciła. Odprawili rytuał. Powiedzieli: to jest twój pogrzeb. Ty już nie żyjesz. (…) Nie tego chciałeś, Jezu, a to się dzieje w świecie, który stworzyłeś. Syn Boży też był prześladowany" - usłyszeli uczestnicy nabożeństwa.

 

Nie możemy być obojętni

 

Przy każdej stacji odczytywane były historie osób, dla których bycie chrześcijaninem jest często wyrokiem śmierci. Przedstawiono m.in.: karanie obrońców życia poczętego z Kanady, desakralizację kościołów we Francji, gwałty na chrześcijankach w Iraku, ataki fundamentalistów z Nigerii czy wojnę domową w Republice Środkowej Afryki.

 

- Jesteśmy chrześcijanami i nie możemy pozostać obojętni na to, co spotyka naszych braci w wierze gdzieś w dalekich krajach - mówi Michał Król, wiceprezes SWM.

 

Żal do Europy

 

- Spotykamy się i rozmawiamy z tymi ludźmi. Oni mają duży żal do Europy, że czasami o nich zapomina albo im nie pomaga. SWM stara się podnosić świadomość o tym problemie w Europie i na świecie, dlatego m.in. filmami dokumentalnymi chcemy pobudzić do działania społeczność międzynarodową - opisuje Król.

 

Droga Krzyżowa zorganizowana we współpracy z Papieskim Stowarzyszeniem Pomoc Kościołowi w Potrzebie, Towarzystwem Ducha Świętego, Duszpasterstwem Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej, Scholą Męską przy Bazylice Franciszkańskiej, Wspólnotą Chrystus w Starym Mieście, Wspólnotą salezjańską Ziemia Boga oraz wolontariuszami Góry Dobra, jest jednym z elementów projektu "Nieśmiertelni".

 

"Umierają za tego samego Boga"

 

- Trzeba, abyśmy pamiętali o prześladowanych chrześcijanach, bo umierają oni za tego samego Boga, w którego my wierzymy, bronią tej samej wiary, którą my wyznajemy i powinniśmy na ich przykładzie zastanowić się, czy gdyby padło na nas, bylibyśmy w stanie oddać życie za Jezusa - podsumowuje inicjatywę Małgorzata Krupnik, uczestniczka Drogi Krzyżowej.

 

Salezjański Wolontariat Misyjny planuje kolejne inicjatywy podnoszące temat prześladowanych chrześcijan. - Zamierzamy kontynuować serię filmów dokumentalnych "Prześladowani. Zapomniani" oraz akcje modlitewne w intencji chrześcijan cierpiących za wiarę - mówi Michał Król.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook