Jedna z najstarszych niemieckich diecezji redukuje liczbę parafii o osiemdziesiąt procent

(fot. shutterstock.com)

Decyzja została podjęta z uwagi na rosnące koszty utrzymania kościołów oraz coraz mniejszą liczbę wiernych, którzy się w nich pojawiają  - donosi Catholic Herald. 

 

Judith Rupp, rzeczniczka prasowa diecezji Trewiru na zachodzie Niemiec, w wywiadzie dla Catohlic News Service stwierdziła, że zmiana doprowadzi do tego, że "administracyjne i strukturalne kwestie" pochłoną o wiele mniej czasu i pieniędzy. Jej zdaniem jest to również odpowiedź na papieskie wezwanie do "misjonarskiej kreatywności".

 

"Chcemy bardziej skupić się na potrzebach ludzi i bardziej niż do tej pory integrować charyzmaty ochrzczonych z codziennym życiem Kościoła" - powiedziała Rupp.

 

16 lutego bp Stephan Ackermann, ordynariusz diecezji Trewiru, ogłosił, że liczba parafii zostanie zredukowana ze 172 do 35. Reorganizacja wejdzie w życie w 2020 roku. Od tej pory każda parafia będzie kierowana przez duchownego oraz dwóch pełnoetatowych świeckich.

 

"Parafia jest integralną częścią cywilizacji zachodnio-chrześcijańskiej, która na przestrzeni lat doświadczyła głębokich i szybkich zmian. Wymaga to od nas nowych i skutecznych modeli działania. Nie możemy po prostu działać tak samo, jak w przeszłości" - powiedział bp Ackermann w wywiadzie dla lokalnej strony internetowej.

 

Jednak - jak informuje Niemiecka Agencja Prasowa DPA - zmiany napotykają na opór w niektórych wspólnotach, które obawiają się utraty ludzi i stabilizacji.

 

"Oczywiście nie wszyscy zgadzają się z reformą, jaką zamierzamy przeprowadzić. Wielu wciąż potrzebuje argumentów i chce zrozumieć nasze działania. Generalnie jednak, wierni rozumieją potrzebę przeprowadzenia kompleksowej reformy" - powiedziała Rupp.

 

Podobne reformy prowadzone są w innych krajach Europy, gdzie malejąca liczba wiernych sprawiła, że parafie zmuszone są do reorganizacji.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.25

Liczba głosów:

52

 

 

Komentarze użytkowników (5)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Agamemnon 01:55:46 | 2018-03-03
Po owocach ich poznacie.

Lenistwo, niedouctwo, brak reform metodologicznych w zakresie katechizacji, = cofanie się chrześcijaństwa.

Kościoła bramy piekielne nie przemogą z pewnością, ale ile osób będzie  należało do niego? Jedna osoba, Jezus Chrystus jako jego głowa?

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

andrzej_a 20:49:23 | 2018-03-02
A gdzie Ewangelizacja Duchem Świętym?

Tam gdzie wierni redukują rolę Ducha Świętego do minimum w swoim życiu tam wiara zamienia się w jakąś formę sztuki lub kultury.

Oceń 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

abuna 11:23:17 | 2018-03-02
..."kreatywnosc misyjna"...

Oceń 12 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Franciszek2 08:45:57 | 2018-03-02
A to dopiero początek Wiosny Kościoła, proponuję Kononowicza dołączyć do grupy G8 - nie będzie już niczego  

Oceń 39 4 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?