Biskupi Niemiec za przyjmowaniem Komunii św. przez współmałżonka protestanckiego

(fot. youtube.com / Catholic Sat)

Niemiecka Konferencja Biskupów opowiedziała się za możliwością udzielania Komunii św. małżonkowi protestanckiemu żyjącemu w sakramentalnym małżeństwie "w indywidualnych przypadkach", pod warunkiem, że "potwierdza wiarę katolicką odnośnie do Eucharystii".

 

Komunikat został ogłoszony po intensywnej debacie na zakończenie zgromadzenia ogólnego Niemieckiej Konferencji Biskupów, która odbyła się w dniach 19-22 lutego w bawarskim mieście Ingolstadt. Czytamy w nim, iż "w indywidualnych przypadkach duchowy głód wspólnego przyjmowania Komunii św. w małżeństwach międzywyznaniowych może być tak silny, że może zagrozić małżeństwu i wierze współmałżonka".

 

Kardynał Marx zapowiedział opublikowanie za kilka tygodni materiałów na ten temat. Mają one być skierowane przede wszystkim do pracowników duszpasterskich i należy je rozumieć jako narzędzie służące rozważeniu konkretnej sytuacji i podjęciu odpowiedzialnej decyzji o możliwości przyjmowania Komunii św. przez współmałżonka niekatolickiego.

 

Co papież Franciszek mówi w Amoris Laetitia o komunii i sakramentach dla niekatolików? >>

 

Dotyczy to przede wszystkim małżonków, którzy "chcą bardzo świadomie przeżywać swoje małżeństwo" jako chrześcijanie. Kard. Marx zastrzegł, iż chodzi o decyzje w indywidualnych przypadkach, które wymagają uważnego rozeznania duchowego.

 

Jak stwierdza dyrektorium ekumeniczne "Kościół katolicki, w sposób ogólny, dopuszcza do komunii eucharystycznej oraz do sakramentów pokuty i namaszczenia chorych wyłącznie tych, którzy pozostają w jedności jego wiary, kultu i życia eklezjalnego.

 

Czytaj o Sakramencie Małżeństwa i małżeństwach mieszanych w Katechizmie Kościoła Katolickiego >>

 

Kościół uznaje, że w pewnych okolicznościach, w sposób wyjątkowy i pod pewnymi warunkami, można się zgodzić, a nawet zalecić dopuszczenie do tych sakramentów chrześcijan innych Kościołów i wspólnot eklezjalnych".

 

Dla rozszerzenia wiedzy na temat stosunku Kościoła do małzeństw mieszanych, warto przeczytać dyrektorium w sprawie realizacji zasad i norm dotyczących ekumenizmu z 25 marca 1993 r., wydane przez papieską radę ds. popierania jedności chrześcijan, szczególnie numery 143-160.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.2

Liczba głosów:

197

 

 

Komentarze użytkowników (8)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

walek2011958 08:41:11 | 2018-02-24
w Niemczech do Komunii idzie każdy kto chce - bez spowiedzi, kto go sprawdzi czy on katolik, protestant, buddysta, muzułamanin - w Niemczech świat nawraca Kosciół a nie Kościół świat

Oceń 15 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

galk 05:31:48 | 2018-02-24
Rozeznanie - słowo klucz, a może wytrych.
Czy mamy rozważać jak dostosować swoje życie do nauki Chrystusa, czy jak dostosowywać (naginać?) naukę Chrystusa, do współczesnych realiów świata?!

Oceń 16 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

cristiada 23:26:26 | 2018-02-23
Mamy słowa klucze:
duchowy głód,
rozeznanie.
Te klucze czynią Kościół otwartym.
Pytanie tylko na co?

Oceń 18 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

tomasz.t1 20:00:39 | 2018-02-23
Kompendium Katechizmu Kosciola Katolickiego w punkcie 293 dopuszcza taka mozliwosc gdy 'z powaznej przyczyny prosza o to spontanicznie, sa przychylnie nastawieni i wykazuja wiare katolicka odnosnie do Sakramentu'. Katechizm zatem nie mowi o normie, tylko o wyjatkowych przypadkach. Jak widac Marx kombinuje i z przypadku chce zrobic norme...a to juz naduzycie i manipulacja. Pozdrawiam.

Oceń 15 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

arjak 19:03:25 | 2018-02-23
Rozum i wiarę im odjęło?

Oceń 24 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MR 18:25:54 | 2018-02-23
Jeśli dobrze pamiętam wyznania protestanckie odrzucają Eucharystię. To jak ma protestant potwierdzić wiarę katolicką w Eucharystię i pozostać protestantem? Coraz częściej widać, że Episkopat niemiecki "chce dobrze dla wszystkich". O skutki się obawiam 

Oceń 23 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

sam.michael 17:33:34 | 2018-02-23
Dokąd zmierzasz Najukochańsza Matko Kościele ?

Oceń 22 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Baruch Marzel 14:47:12 | 2018-02-23
Jak znam kosciół niemiecki. A znam. To z tego wyjątku zrobi się reguła.  

Oceń 43 4 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook