Rabin Rosen: Duchowieństwo nie zna judaizmu

Rabin David Rosen z Amerykańskiego Komitetu Żydowskiego w wystąpieniu na Synodzie Biskupów dla Bliskiego Wschodu w Watykanie wyraził opinię, że część duchowieństwa katolickiego nie zna judaizmu ani podstawowej soborowej deklaracji Nostra Aetate o dialogu.

 

Przemawiając w środę jako gość Synodu, rabin Rosen oświadczył: "Wyznam, że byłem bardzo zaskoczony, gdy spotkałem wśród katolickiego duchowieństwa i niekiedy nawet pośród hierarchii z niektórych krajów nie tylko osoby nie znające współczesnego judaizmu, ale także samej deklaracji "Nostra Aetate", która jest podstawą watykańskich dokumentów oraz nauczania Kościoła w sprawie Żydów i judaizmu".

 

Rabin Rosen podkreślił następnie: "W wielu krajach, gdzie katolicyzm jest siłą dominującą, społeczności żydowskie są małe albo w ogóle są nieobecne, a relacje między Kościołem a judaizmem często nie mają oddźwięku".

 

Tymczasem w Stanach Zjednoczonych, zauważył, "Żydzi i chrześcijanie żyją w społeczeństwie otwartym, obok siebie jako dwie żywotne mniejszości, obdarzające się ufnością i zaangażowane na poziomie obywatelskim".

 

W zwołanym przez Benedykta XVI pierwszym w dziejach Kościoła Synodzie Biskupów dla Bliskiego Wschodu uczestniczy 185 ojców synodalnych, wśród nich 101 ordynariuszy z tego regionu. Przybyli też biskupi z Afryki Północnej i Wschodniej oraz państw Europy i Ameryki, zamieszkanych przez imigrantów z Bliskiego Wschodu.

 

Są również eksperci, zarówno duchowni, jak i świeccy oraz delegacje innych Kościołów i wspólnot chrześcijańskich, przedstawiciele islamu i judaizmu. Tematami dyskusji są między innymi: sytuacja chrześcijan w Ziemi Świętej oraz w krajach zdominowanych przez islam, a także zagrożenie ze strony islamskiego ekstremizmu.

 

Obrady potrwają do 24 października.
 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (7)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~katolik 09:46:07 | 2010-10-14
Judejczycy nie mogą patrzeć na krzyż. Apokalipsa zaś przedstawia sprawy jasno, żydzi przed końcem czasów nawrócą się na chrześcijaństwo tak więc zostaną ochrzczeni i będą nam braćmi w Jezusie Chrystusie.
Póki co musimy im wybaczyć ich butę narodu wybranego. Co synod to jakiś rabin poucza.

Kto to objawił????

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Mateusz 08:18:11 | 2010-10-14
 No to się znalazł znawca duchowieństwa.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Alfista 07:36:15 | 2010-10-14
Judejczycy nie mogą patrzeć na krzyż. Apokalipsa zaś przedstawia sprawy jasno, żydzi przed  ońcem czasów nawrócą się na chrześcijaństwo tak więc zostaną ochrzczeni i będą nam braćmi w Jezusie Chrystusie.
Póki co musimy im wybaczyć ich butę narodu wybranego. Co synod to jakiś rabin poucza.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~katolik 21:12:32 | 2010-10-13
TYen sam, czy nie ten sam, ponieważ Żydzi nie uznają Pana Jezusa nie mogą być zbawieni.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

OlaA 20:07:15 | 2010-10-13
Warto też zauważyć, że judaizm przed i po Chrystusie to nie ten sam judaizm. Ścieżka jaką wyznaczył Bóg prowadzi od judaizmu do chrześcijaństwa. Judaizm postchrystusowy to odłączenie się od głównego nurtu i niestety jest zbudowany na (najłagodniej mówiąc) niechęci do chrześcijan, których kamienowano, krzyżowano i próbowano uciszać. Nie można mieszać tych dwóch judaizmów, a już na pewno nie można mówić, że judaizm który mamy teraz jest "naszym źródłem, korzeniem".
Argumenty zaczerpnięte z artykułu ks.Chrostowskiego "O dialogu z Żydami".

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~katolik 19:23:15 | 2010-10-13
A po co ma znać? Wystarczy, że znają to, co powiedział Pan Jezus, którego Żydzi nie uznają:
"Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie." J 14: 6
A także umiłowany Uczeń Pana Jezusa:
"Kto wierzy w Niego, nie będzie potępiony; a kto nie wierzy, już został potępiony za to, że nie uwierzył w imię jednorodzonego Syna Bożego." J 3: 18
"Każdy, kto wierzy w Syna, ma życie wieczne; kto zaś nie wierzy w Syna, tego czeka nie życie, lecz gniew Boży." J 3:36

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~teresa 19:16:17 | 2010-10-13
Można powiedzieć ,że jesteśmy dziećmi tego samego Boga. Jezus nie założył bowiem własnej religii,nie nakazał czci jakiemuś nowemu bóstwu, ale Uwielbił swoją śmiercią Boga Jedynego. Zatem ,czy to judaizm,czy chrześcijaństwo- Ja Jestem czuwa nad nami wszystkimi. Dekalog i Jego Głębia [  o mało co nie spłoszyłam gołębia na dachu]
   A kto zacz- ja Jestem- odsyłam do Biblii.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?