Abp Jędraszewski: wiara jest dziedzictwem, którego nie można zatracić

(fot. Michał Maciejny SJ)

Wiara jest dziedzictwem, które ma ogromną wartość. Nie można go zatracić - mówił w środę popielcową w katedrze na Wawelu metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

 

W homilii abp Jędraszewski przywołał słowa z Księgi Joela: "Przepuść, Panie, ludowi Twojemu i nie daj dziedzictwa swego na pohańbienie, aby poganie nie zapanowali nad nami". Jak mówił, tym dziedzictwem był wybrany przez Boga lud izraelski i była wiara.

 

- Przede wszystkim tym dziedzictwem, które miało trwać, była wiara, do której zobowiązał się lud izraelski, zawierając swoje przymierze z Najwyższym - mówił metropolita krakowski.

 

- "Nie daj dziedzictwa swego na pohańbienie". W błaganiu tym wyraża się przekonanie kapłanów i całego ludu zgromadzonego w świątyni, że to dziedzictwo jest święte, to dziedzictwo ma ogromną wartość dla Boga i dla ludu. I nie można go zatracić - podkreślił.

 

Jak zaznaczył, słowa proroka Joela wsparte komentarzem zawartym w I księdze Machabeuszy, każą nam z "wielką przenikliwością serca spojrzeć na to, co się dzieje w wielu krajach zachodnich, których korzenie są ciągle chrześcijańskie".

 

- Mamy bowiem do czynienia z tym, o czym mówił prorok Joel: "oddawanie świętego dziedzictwa na pohańbienie" - mówił Jędraszewski. - To zamykanie kościołów, przekształcanie ich w bary, hotele. To przekreślanie świętego miejsca. To usuwanie w imię tolerancji krzyży z przestrzeni publicznej. To cicha zgoda wyrażana na to "aby poganie zapanowali nad nami" - mówił abp Jędraszewski.

 

- Gdzie są ci, którzy płaczą nad tym, co się dzieje? Gdzie są ci, których przejmą słowa Jana Pawła II z jego adhortacji "Ecclesia in Europa", gdzie Ojciec Święty pisze, że mamy do czynienia z cichą apostazją ludzi sytych, zamkniętych w sobie, w swoim bogactwie, obojętnych na Boga i na drugiego człowieka i nieprzejmujących się tym, że przekreśla się święte dziedzictwo - mówił arcybiskup.

 

Metropolita krakowski mówił, że odpowiedź na pytanie, dlaczego tak się dzieje, znajdziemy w "Orędziu na Wielki Post 2018" papieża Franciszka. Ojciec Święty wskazuje w nim na problem "stygnącej miłości". Lekiem na to może być - jak napisał papież: modlitwa, jałmużna i post.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.46

Liczba głosów:

39

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook