Hongkong: katolicy zaniepokojeni doniesieniami o porozumieniu Watykanu z Chinami

(fot. WaitForLight / Shutterstock.com)

Katolicy z Hongkongu z niepokojem śledzą medialne doniesienia o ewentualnym porozumieniu między Stolicą Apostolską a komunistycznymi Chinami w sprawie mianowania biskupów i uznania biskupów już wyświęconych z nadania władzy, lecz bez mandatu papieskiego.

 
Grupa katolickich intelektualistów, prawników, prawników i obrońców praw człowieka wystosowała w tej sprawie otwarty list do wszystkich biskupów na świecie.
 

Przypominają oni, że Sobór Watykański II jednoznacznie zakazuje ingerencji władz świeckich w nominację biskupów. Podkreślają, że biskupi wyświęceni nielegalnie nie cieszą się zaufaniem wiernych, a ich kondycja moralna jest wątpliwa. Przypominają, że nigdy nie wyrazili oni publicznej skruchy.

 

Sygnatariusze listu rozumieją, że Stolica Apostolska pragnie skuteczniejszej ewangelizacji Chin. Wierzą też, że papież jest zasmucony prześladowaniem chrześcijan w tym kraju. Podkreślają jednak, że aktualny reżim doprowadził do zniszczenia wielu kościołów i krzyży.

 

Prześladowania religii nigdy nie ustały. Co więcej, prezydent Chin zapowiedział, że partia wzmocni kontrolę nad religiami. Potwierdzają to także nowe rozporządzenia.

 

Katolicy z Hongkongu przypominają ponadto, że komunistyczna Partia Chin znana jest z tego, że nie dotrzymuje danych obietnic. "Obawiamy się, że porozumienie nie tylko nie zapewni Kościołowi ograniczonej wolności, ale zaszkodzi jego świętości, katolickości, apostolskości i moralnemu autorytetowi" - piszą chińscy katolicy.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.2

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Marian 22:26:31 | 2018-02-13
Bergoglio to najgorszy papież. Zdradził Kościół.

Oceń 2 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

asyz 16:12:44 | 2018-02-13
Cały świat chrześcijański powinien potępić haniebną decyzję Watykanu!  Nie idzie się na kompromis ze złem!

Oceń 16 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook