Kapłan złamał tajemnicę spowiedzi. Watykan właśnie potwierdził jego ekskomunikę

(fot. dade72 / Shutterstock.com)

Franciszek nakazał ekskomunikować kapłana w Australii, któremu po dwuletnim dochodzeniu kanonicznym udowodniono, że złamał tajemnicę spowiedzi.

 

W 2016 do kurii archidiecezjalnej w Brisbane wpłynęła seria skarg przeciw pracującemu tam pochodzącemu z Nigerii ks. Ezinwanne Igbo.

 

Zarzucano mu publiczne ujawnianie grzechów wyznawanych w czasie spowiedzi, co pociąga za sobą automatyczną ekskomunikę.


Szczegółowe śledztwo, przeprowadzone przez archidiecezję na polecenie Stolicy Apostolskiej, potwierdziło jednoznacznie prawdziwość tych oskarżeń. W efekcie miejscowy arcybiskup, po zasięgnięciu rady Watykanu, uznał że ekskomunikę można ogłosić publicznie. Nie podano, na czym polegało złamanie tajemnicy spowiedzi.

 

W specjalnym oświadczeniu władze archidiecezji stwierdziły, że w okresie obowiązywania tej kary kościelnej, ks. Ezinwanne nie może wykonywać żadnej posługi duchownej w czasie Mszy św. lub jakiegokolwiek innego nabożeństwa publicznego. Nie może również udzielać sakramentów, ani ich przyjmować.

 

Ekskomunika pozostanie w mocy do czasu, aż obłożony nią kapłan "poprosi o zdjęcie jej, a papież wyrazi na to zgodę i jest to jedyne, co może on uzyskać w tej sprawie".

 

"Sytuacja ta była bardzo bolesna dla parafii Maroochydore [w której posługiwał ks. Igbo - KAI]. Prosimy was obecnie, abyście modlili się za tych wszystkich, którzy ucierpieli w wyniku tego, co się wydarzyło. Niech Maryja, Gwiazda Morza, prowadzi parafię drogą pokoju" - głosi oświadczenie kurii archidiecezjalnej z Brisbane.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook