Kard. Marx kończy kadencję przewodniczącego COMECE

(fot. Wolfgang Roucka / Wikipedia Commons / CC BY)

Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) na swoim wiosennym zebraniu plenarnym w dniach 7-9 marca wybierze nowego przewodniczącego. Po sześciu latach przewodniczenia temu gremium kard. Reinhard Marx przekaże swój urząd następcy.


Zgodnie ze statutem COMECE przewodniczący jest wybierany na trzyletnią kadencję i może być tylko raz wybrany ponownie. Ten okres 64-letni kard. Marx wyczerpał jako przewodniczący od 2012 r. Wcześniej przez trzy lata był wiceprzewodniczącym.

- Wybór na kolejną kadencję jest dzięki Bogu niemożliwy - powiedział metropolita Monachium i Fryzyngi podczas spotkania z dziennikarzami. Dodał, że w ten sposób, odpadnie mu kilka terminów w Brukseli, ale - zapewnił - pozostanie nadal obecny "na płaszczyźnie europejskiej".

W czasie, gdy kard. Marx przewodniczył pracom COMECE, opublikowano m.in. wspólne stanowisko z biskupami USA na temat porozumienia handlowego TTIP (Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji) oraz opracowano raport ws. polityki zagranicznej oraz polityki bezpieczeństwa Unii Europejskiej.

Uczestnicy zebrania plenarnego w Brukseli wybiorą też czterech wiceprzewodniczących COMECE.

W COMECE reprezentowani są przedstawiciele konferencji biskupów z wszystkich 28 krajów członkowskich UE. Informują oni episkopaty swoich krajów m. in. o aktualnych tematach europejskich i aktywnie uczestniczą w rozmowach z jej instytucjami. W październiku 2017 r. COMECE zorganizowała w Rzymie spotkanie dialogu z 350 wysokiej rangi naukowcami, duchownymi i urzędnikami Unii Europejskiej na temat przyszłości Europy. Do uczestników spotkania przemawiał papież Franciszek apelując do rządzących, aby do kwestii uchodźców podchodzili mądrze i z sercem.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.67

Liczba głosów:

9

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

sagneale 21:27:59 | 2018-02-06
On powinien byc ekskomunikowany...

Oceń 26 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

tomasz.t1 20:57:57 | 2018-02-06
Jak to mozliwe, ze kardynal Kosciola (Marx) glosi oficjalnie wlasne poglady i opinie niezgodne z duchem Nowego Testamentu? Proponuje blogoslawienstwo homoseksualnych par! (Sic!). Kosciol, traktuje jak wlasny klub, gdzie najwyzsza prawda (wmawia, ze objawiona) jest zdobywanie poklasku zmanierowanych i wynaturzonych osobnikow. Zamiast glosic Ewangelie Chrystusa falszuje ja. Nowa mowa chce stworzyc nowa moralnosc i religie bez Chrystusa. 'Obys zyl w ciekawych czasach' - mowi przyslowie. Oto one! Pozdrawiam.

Oceń 28 2 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook