Na Jasnej Górze odbyła się ponadpartyjna pielgrzymka parlamentarzystów

(fot. PAP/Waldemar Deska)

Kilkudziesięciu posłów i senatorów z różnych opcji politycznych zgromadziła w piątek na Jasnej Górze 29. Pielgrzymka Parlamentarzystów. Głównymi motywami spotkania była setna rocznica odzyskania niepodległości i szukanie kompromisów ponad podziałami.

 

Parlamentarzyści rozpoczęli swoją pielgrzymkę od spotkania w Kaplicy Różańcowej, podczas której ks. prof. Marek Tatar z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego mówił o właściwym rozumieniu wolności.

 

Centralnym punktem pielgrzymki była msza w Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem ks. Piotra Burgońskiego - krajowego duszpasterza parlamentarzystów. Jeszcze przed mszą podprzeor Jasnej Góry o. Jan Poteralski poprowadził dla posłów i senatorów modlitwę w Kaplicy.

 

Ks. Burgoński przypomniał, że tegoroczna pielgrzymka odbywa się w szczególnym roku - stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. - Dziękujemy Panu Bogu za ten dar i posłowie chcą prosić o to, żeby Pan Bóg nas obdarzał nadal tą wolnością, ponieważ o wolność trzeba zabiegać, wolność trzeba pielęgnować, i parlamentarzyści chcą prosić, żeby Pan Bóg ich wspierał w tych działaniach - powiedział.

 

- Jasna Góra jest miejscem jednoczącym, ta pielgrzymka rzeczywiście ma charakter ponadpartyjny, są przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych, i z tego się bardzo cieszę, że to miejsce sprawia, że tu przyjeżdżają ludzie z różnych opcji politycznych - dodał ks. Burgoński.

 

Poseł PiS Konrad Głębocki powiedział, że jedną z głównych intencji pielgrzymki jest umacnianie suwerenności Polski. - Myślę, że wartości chrześcijańskie powinny być respektowane w Polsce na każdym polu, zarówno społecznym, gospodarczym, politycznym, a także kulturalnym. Jeżeli będziemy wartości chrześcijańskie respektować, to będziemy też dobrym przykładem dla Europy, która jest wstrząsana bardzo wieloma kryzysami, ale ten najpoważniejszy kryzys to jest kryzys tożsamości - ocenił.

 

Na wspólną modlitwę tradycyjnie przybył senator Jan Filip Libicki z PO. - Cieszę się, że jest takie miejsce, że możemy ponad pewnymi podziałami, które są naturalną rzeczą w polityce, spotkać się tutaj i porozmawiać o wartościach nieco bardziej nieprzemijających i trwałych, poza tym bieżącym politycznym sporem - zaznaczył.

 

Posłanka PiS Halina Szydełko przekonywała, że w roku jubileuszu odzyskania niepodległości trzeba apelować o zgodę i szukanie kompromisów - "ale dobrych kompromisów, ponieważ nie każdy kompromis jest do przyjęcia, szukanie kompromisów, które pozwolą nam trwać przy wartościach".

 

- Widzimy liczne ataki na nasz kraj, które są związane właśnie z tym, że my trwamy przy wartościach, i to nie podoba się ani zlaicyzowanej Europie, ani środowiskom, które są wrogie Kościołowi - powiedziała posłanka.

 

Pielgrzymka parlamentarzystów zwyczajowo odbywa się 2 lutego - w święto Ofiarowania Pańskiego, czyli Matki Bożej Gromnicznej. Uczestniczą w niej posłowie i senatorowie różnych opcji politycznych, często z rodzinami.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4

Liczba głosów:

9

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

MR 10:27:19 | 2018-02-03
Czy zmieni to atmosferę i słownictwo na sali sejmowej? Bardzo bym chciał.

Oceń 2 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?