Historyczne wydarzenie. Stolica Apostolska weźmie udział w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich

(fot. shutterstock.com / giulio napolitano)

Po raz pierwszy Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) zaprosił oficjalnie Stolicę Apostolską na otwarcie Zimowych Igrzysk Olimpijskich, które 9 lutego rozpoczną się w mieście Pjongczang w Korei Południowej.

 
Wcześniej, w dniach 5-7 bm. delegacja watykańska pod przewodnictwem podsekretarza Papieskiej Rady ds. Kultury prał. Melchora Sancheza de Toca weźmie po raz pierwszy udział w zgromadzeniu ogólnym Komitetu jako obserwator. Drużyna watykańska będzie też po raz pierwszy uczestniczyć w samych zawodach.
 

"Otwarcie igrzysk w mieście położonym blisko granicy rozdzielającej dwie Koree i najbardziej zmilitaryzowanej na świecie nabiera wyjątkowego znaczenia symbolicznego dzięki obecności sportowców Korei Północnej" - powiedział watykańskiemu dziennikowi "L’Osservatore Romano" hiszpański duchowny kurialny. Dodał, że szczególnie wymowny jest fakt, że wystąpią oni w jednym zespole "ze swymi kolegami z Korei Południowej". W ten sposób "delikatny pokój olimpijski pozwala mieć nadal nadzieję na świat bez wojen, mimo trwających obecnie licznych konfliktów" - podkreślił podsekretarz Papieskiej Rady.

 

W czasie zgromadzenia ogólnego wręczy on na znak przyjaźni przewodniczącemu MKOl-u Thomasowi Bachowi z Niemiec oraz zawodnikom wspólnej drużyny koreańskiej koszulki z napisem "Athletica Vaticana". Jest to 30-osobowy zespół biegaczy - kobiet i mężczyzn - złożony z pracowników różnych instytucji watykańskich, wystawiony przez Sekretariat Stanu właśnie pod szyldem Papieskiej Rady ds. Kultury. Ma on startować pod hasłami solidarności i przyjaźni.

 

Ci "maratończycy papieża" mają już za sobą udział w rzymskim półmaratonie "Via Pacis" 17 września ub.r. razem z zawodnikami z żydowskiego zespołu Maccabi oraz z biegaczami z rzymskiej społeczności muzułmańskiej a w marcu br. nawiążą "partnerstwo biegowe" z niemiecką wspólnotą protestancką z Lutherstad Wittenberg (Wittenbergi Miasta Lutra).

 

Stolica Apostolska uczestniczyła już w uroczystości otwarcia igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016, po raz pierwszy natomiast weźmie udział w sesji MKOl-u i w samych zawodach, co prawda będzie to występ bardziej symboliczny niż rzeczywisty. Przedłużeniem tych kontaktów na płaszczyźnie olimpijskiej będzie udział "atletów watykańskich" w igrzyskach olimpijskich młodzieży, które na październik br. zaplanowano w Buenos Aires.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.29

Liczba głosów:

7

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?