Kalisz: modlitwa o jedność chrześcijan; "ekumenizm jest ciągle aktualny"

(fot. zyciezakonne.pl)

Duchowni różnych wyznań wzięli udział w nabożeństwie ekumenicznym, które odbyło się w kościele garnizonowym pw. św. Wojciecha i Stanisława w Kaliszu. W modlitwie o jedność chrześcijan uczestniczył bp Łukasz Buzun.

 

Duchowni wysłuchali Słowa Bożego, wyznali wiarę, wspólnie modlili się i udzielili błogosławieństwa.

 

W kazaniu pastor Michał Kühn nawiązując do przypowieści o Synu Marnotrawnym wskazywał, że chrześcijanie powinni tworzyć jedność. - Powinniśmy przyjmować innych jako braci i siostry w Chrystusie, nawet jeśli nie są oni naszą wierną kopią. Musimy ich przyjąć w nadziei jednoczenia, które doświadczamy w Bogu - mówił duchowny.

 

Stwierdził, że wiara jest odpowiedzią na dotyk jednego Boga. - W różny sposób ludzie odpowiadają. Nie musimy wszystkiego rozumieć w ten sam sposób jednakowo, lecz powinniśmy wiedzieć, że jeden Bóg oznacza o wiele więcej niż nasze rozliczne pojmowania czy rozumienia - zaznaczył proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Kaliszu.

 

Przypomniał, że minęło już ponad sto lat działalności ekumenicznej, która rozpoczęła się w 1908 r. - Po tych ponad stu latach powinniśmy umieć jako chrześcijanie przyjmować siebie nawzajem, jedni drugich, bo to tak ważne, aby żyć w miłości względem siebie i Pana Boga - przekonywał pastor.

 

W swoim przemówieniu bp Łukasz Buzun podkreślał, że pragnieniem Jezusa jest budowanie jedności. - Ekumenizm jest ciągle aktualny. Z jednej strony widzimy różnice między Kościołami chrześcijańskimi, ale z drugiej strony jesteśmy świadomi tej postawy, która nas jednoczy.

 

Potrzebujemy światła Ducha Świętego na drodze życia ekumenicznego, bo On daje nam nowe rozwiązania i nowe kierunki. Dla nas modlitwa ekumeniczna jest sposobem otwierania się na Ducha Świętego - powiedział biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

 

Dodał, że chrześcijanie tracą życie za przyznawanie się do Chrystusa. - W obecnej dobie też są świadkowie wiary, którzy ponoszą śmierć męczeńską przez to, że wyznają Jezusa Chrystusa. To oni dają świadectwo wiary aż do śmierci - wskazywał bp Buzun.

 

W spotkaniu uczestniczyli: bp Łukasz Buzun, biskup pomocniczy diecezji kaliskiej, ks. Michał Kühn, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Kaliszu, ks. Julian Kopiński, proboszcz parafii polskokatolickiej w Kotłowie i przewodniczący oddziału kaliskiego Polskiej Rady Ekumenicznej, ks. dr Waldemar Graczyk, referent ds. ekumenizmu w diecezji kaliskiej i ks. płk. Tadeusz Pałuska, proboszcz parafii ordynariatu polowego Wojska Polskiego w Kaliszu

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.41

Liczba głosów:

17

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Franciszek2 09:28:57 | 2018-02-01
Święta Matka Kościół zabrania wiernym udział w tego rodzaju zjazdach, a "pracy nad jednością  chrześcjan nie wolno popierać inaczej, jak tylko działaniem w tym duchu, by odszczeopieńcy powrócił na łono jedynego, prawdziwego  Kościoła Chrystusowego" . Skroro można to nauczanie uznać za niebyłe to czekamy na wspólną "Eucharystię" To będzie widomy znak ohydy spustoszenia i znak do wyjścia z Nierządnicy  

Oceń 7 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook