Jezuita komentuje sprawę "samochodów księdza Rydzyka"

radiodeon
(fot. Rafał Muskała / Radio Deon)

Hitem Internetu w ostatnich dniach stała się audycja z udziałem ojca Rydzyka. Na antenie Telewizji Trwam opowiedział historię pewnego bezdomnego z Warszawy, który podarował mu dwa samochody. Nagranie doczekało się milionów wyświetleń na Facebooku, a internauci prześcigają się w tworzeniu memów, wyśmiewających tę sytuację.


Wydarzenie komentuje ojciec Marek Janowski, proboszcz parafii św. Władysława w Chicago. Na antenie Radia Deon wyjaśniał on, w jaki sposób w mediach funkcjonuje "fake news".


- Jest to wypowiedź zmanipulowana, została ona wyrwana z kontekstu. Ksiądz Rydzyk na antenie Telewizji Trwam mówił o tym, że otrzymał samochody od bezdomnego. To fakt. To, że ten bezdomny wygrał w totolotka milion trzysta tysięcy złotych - tego już nie podano. To myślę jest przede wszystkim czymś, co tak bardzo zszokowało opinię publiczną - powiedział ojciec Marek Janowski.


Bądź odpowiedzialny!


Duchowny dodaje również, że każdy z nas ma obowiązek dbania o prawdę. Powinniśmy uważać na to, co mówimy, szczególnie mając na uwadze drugiego człowieka.


"Przede wszystkim musimy pamiętać, że jest coś takiego jak odpowiedzialność za słowo. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za słowo, niezależnie od tego, czy jesteśmy ludźmi Kościoła, wierzący, niewierzący. Granice naszej odpowiedzialności są bardzo wyraźnie określone poprzez dobro drugiego człowieka".


Ojciec Marek Janowski dodaje, że także rolą odbiorcy jest bycie odpowiedzialnym. W dobie mediów społecznościowych nie jest trudno o manipulacje.


"Trzeba być bardzo krytycznym i uważnym, jeśli chodzi o to co się czyta. Nie można tak łatwo dawać wiary temu co znajduje się w internecie oraz w mediach społecznościowych, bo do nich ma dostęp każdy. Każdy może wrzucić informację, zupełnie niesprawdzoną, lub oficjalnie, ewidentnie zmanipulowaną. Taka informacja przyjęta w duchu wiary, powtarzana potem powoduje poważne szkody. Nie tylko tej osobie, która napełnia się 'fake newsami', ale też i innym osobom o których ta osoba mówi".


Ojciec Marek Janowski jest współprowadzącym program "Kościół Pod Lupą" w każdy piątek po godzinie 10:40.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.24

Liczba głosów:

45

 

 

Komentarze użytkowników (7)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

przeor67 00:21:10 | 2018-02-01
o. Marek wyraźnie mija się z prawdą, bo jednak fakt o wygranej bezdomnego, podano w mediach. Może trzeba czytać wszystko, co jest publikowane, a nie tylko to, co nam pasuje!

Oceń 4 8 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

giga1 22:02:16 | 2018-01-31
sam fakt obdarowywania ks Rydzyka może bulwersować, bo chyba nie żyje w ubóstwie :) pozdr ks Marka po latach

Oceń 9 14 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Olinka 15:57:18 | 2018-01-31
A więc: W jaki sposób odróżnić w tym przypadku (casus Maybacha) fake news od real tru news?

Oceń 7 16 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook