Abp Ryś: czy pójdziemy do ludzi, którzy żyją w związkach cywilnych lub bez żadnych związków?

"Cały Lud Boży Archidiecezji Łódzkiej, wszystkich uczestników Synodu oraz ich synodalne zaangażowanie powierzam opiece i wstawiennictwu Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, Patrona naszej Archidiecezji - Świętego Józefa oraz Świętych Patronów poszczególnych miast i wspólnot parafialnych." - czytamy w dekrecie na otwarcie IV Synodu Archidiecezji Łódzkiej.

 
Podpisał go abp Grzegorz Ryś w łódzkiej bazylice archikatedralnej 27 stycznia.
 
- Wszyscy jesteśmy na początku wydarzenia, które będzie się przed nami odsłaniać, jego ważność, jego wielkość. To, co pozwala nam mieć pokój, to doświadczenie wspólnoty. Synod znaczy tyle co wspólna droga. To wiemy na pewno, że wyruszamy we wspólną drogę. Dziękuję za to, że wyruszamy we wspólną drogę razem - mówił abp Grzegorz Ryś.

 

Mszą świętą sprawowana w sobotę 27 stycznia pod przewodnictwem abp. Grzegorza Rysia w katedrze p.w. św. Stanisława Kostki w Łodzi, rozpoczęła się liturgiczna inauguracja IV Synodu Archidiecezji Łódzkiej. Prace nad rozpoczęciem uroczystego zgromadzenia Kościoła łódzkiego trwały przez ostatnie dwa lata, a rozpoczął je abp Marek Jędraszewski, ówczesny metropolita łódzki.

 

Podczas homilii abp Ryś mówił o trzech powodach, dla których należy się wybrać i pójść do współczesnego świata pogańskiego. - Po pierwsze: Kościół nie jest dla siebie. Ten synod nie jest po to, byśmy sobie siedli i pomyśleli, by było nam jeszcze lepiej. Kościół jest w misji. Kościół jest dla świata. Kościół jest Sakramentem Zbawienia. Kościół ma sens poza sobą, w świecie, w świecie pogańskim. Tam jest nasz sens - tłumaczył kaznodzieja.

 

- Idziemy do świata, którego się trochę boimy, idziemy w tym wyjściu, które nas trochę przeraża, ale idziemy w postawie miłosiernego samarytanina. To nie jest wyjście naiwne. To jest wyjście, które ma w sobie zakorzenienie w miłosierdziu. To nie jest żadna naiwność. To nie są różowe okulary. (...) Zakorzeniony w miłosierdziu jest ten, który sam go wpierw doświadczył - podkreślił arcybiskup.

 

Metropolita łódzki podkreślił, że najważniejszym powodem dla którego powinniśmy się wybrać w drogę poza siebie jest pytanie: kim jest Jezus?. - To nie jest pytanie: jakie bałwochwalstwo jest po drugiej stronie? Nie jest najważniejsze jak wysokie są fale.(…) Pytasz o Jezusa i płyniesz na drugą stronę. Patrzysz w Niego i widzisz jak się jezioro ucisza! Kim On jest? To najważniejsze pytanie synodu na trzy lata! Najważniejsze pytanie na zawsze - zaznaczył metropolita.

 

Przed błogosławieństwem kanclerz kurii odczytał list skierowany do Ojca Świętego Franciszka, który po zakończeniu liturgii podpisali wszyscy uczestniczący we Mszy św. List informujący papieża o rozpoczynającym się synodzie połączony z prośbą o błogosławieństwo zostanie w najbliższych dniach wysłany do Stolicy Apostolskiej.

 

 

 

 

 

Publikujemy treść dekretu:

 

Dekret Zwołujący IV Synod Archidiecezji Łódzkiej

 

Na większą chwałę Trójjedynego Boga, dla pomnożenia duchowego dobra wiernych Archidiecezji Łódzkiej, po zasięgnięciu opinii Rady Kapłańskiej, na mocy kanonu 462 Kodeksu Prawa Kanonicznego niniejszym zwołuję IV Synod Archidiecezji Łódzkiej.

 

Synod będzie obradował w trzech etapach:

 

- w roku 2018 pod hasłem: Młodzież nadzieją Kościoła łódzkiego;

- w roku 2019 pod hasłem: Przyszłość Kościoła łódzkiego idzie przez rodzinę;

- w roku 2020 pod hasłem: Parafia wspólnotą uczniów-misjonarzy.

 

Zamknięcie IV Synodu Archidiecezji Łódzkiej nastąpi 10 grudnia 2020 roku w setną rocznicę erygowania łódzkiej diecezji.

 

Cały Lud Boży Archidiecezji Łódzkiej, wszystkich uczestników Synodu oraz ich synodalne zaangażowanie powierzam opiece i wstawiennictwu Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, Patrona naszej Archidiecezji - Świętego Józefa oraz Świętych Patronów poszczególnych miast i wspólnot parafialnych.

Dan w Łodzi w dzień otwarcia IV Synodu Archidiecezji Łódzkiej, to jest 27 stycznia 2018 roku w pierwszym roku mojej pasterskiej posługi w Archidiecezji Łódzkiej.

 

Grzegorz Ryś

Arcybiskup Metropolita Łódzki

 

ks. prałat Zbigniew Tracz

Kanclerz Kurii

* * *

 

Synod, aktualności, struktura, historia, dokumenty - to zakładki, które można znaleźć na uruchomionej przez Archidiecezję Łódzką stronie internetowej rozpoczynającego sie w sobotę IV Synodu Diecezjalnego.
 
Strona synodalna, której pomysłodawcą był metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, dostępna jest pod adresem internetowym www.synodlodz.pl
 

Strona ma pełnić podwójną funkcję: informować o tym czym jest synod, jaki jest jego przebieg na terenie Archidiecezji oraz czym aktualnie zajmują się grupy synodalne. Drugą funkcją strony jest wymiar praktyczny. Uczestnicy synodu za pośrednictwem strony będą mogli pobrać dokumenty potrzebne do prac synodalnych, odbywających się w zespołach działających w parafiach, szkołach i innych środowiskach Archidiecezji.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.8

Liczba głosów:

55

 

 

Komentarze użytkowników (6)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

heidor 11:15:25 | 2018-01-28
Bp Ryś to mądry człowiek, kapłan, który daje świadectwo. Od razu widać , że ma w sobie pokorę i wierzy w to co głosi. Tacy ludzie są bardzo potrzebni kościołowi. Chciałabym mieć takiego biskupa.

Oceń 6 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

tomasz.t1 21:52:41 | 2018-01-27
Od samego poczatku Kosciol Pana byl, jest i pozostanie mniejszoscia w swiecie. Dlatego jest sola, swiatlem, znakiem sprzeciwu...I tak bedzie do konca czasow. Zadaniem Kosciola jest gloszenie Ewangelii i wiernosc Ewangelii. Reszte zostawmy Panu...Pozdrawiam.

Oceń 8 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Agamemnon 17:07:21 | 2018-01-27
Słowa, słowa, słowa, nic poza tym.

Oceń 18 5 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

stos 16:12:54 | 2018-01-27
Wyjście do świata to niewątpliwie akt wyjątkowej odwagi.
Co bowiem jak popełnimy przy tym straszny grzech prozelityzmu, już nie mówię jak będzie on miał odniesienie do takich np "starszych braci"?
W tym kontekście zasadne staje się pytanie- a z czym my do tego świata mamy mianowicie wyjść?

Oceń 28 5 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook