Aż 78 procent Włochów uważa, że Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu pomaga w kształtowaniu sumień

(fot. shutterstock.com / Szymon Kaczmarczyk)

Ponad połowa Włochów, dokładnie 54,3 proc., wie dokładnie, czym jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

 
Wynika to z piątego już sondażu na ten temat, przeprowadzonego przez jeden z włoskich instytutów badania opinii publicznej we współpracy ze Związkiem Żydów Włoskich (UCEI).
 

Dla 46 proc. respondentów pamięć ta ma charakter formacyjny, a aż 78 proc. uważa, że pomaga ona w kształtowaniu sumień. Osiem procent twierdzi, że Dzień Pamięci jest zupełnie niepotrzebny, a 67 proc. przyznaje, że nie czuje się żadnego emocjonalnego związku z tym dniem. Dla 14 proc. Włochów dotyczy on wyłącznie Żydów.

 

W sondażu, do którego zaproszono tysiąc osób pełnoletnich, zadano również pytanie o antysemityzm we Włoszech. Według pięciu procent jest on silny w tym kraju, według 41 proc. dość silny, a zdaniem większości, to jest 54 proc., nie ma go wcale.

 

Ustanowiony w 2005 r. przez ONZ Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu obchodzony jest 27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.24

Liczba głosów:

25

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook