Czy transseksualista może zostać księdzem? Na takie pytania odpowiadają młodym biskupi Nowej Zelandii

(fot. YouTube.com / Salt and Light /food for faith)

Czy transseksualista może zostać księdzem? Czy wśród biskupów panuje rywalizacja? Co jest najtrudniejsze w byciu kardynałem - to niektóre spośród pytań autorstwa młodych Nowozelandczyków.

 
Odpowiadali na nie biskupi w ramach projektu "Bishop's banter" (ang. "Przekomarzanie z biskupem"), który był częścią spotkania Aotearoa Catholic Youth Festival, które odbyło się w Ponsonby na przedmieściach Auckland.
 

W warsztatach zatytułowanych "Przekomarzanie z biskupem" ("Bishop's Banter"), wzięli udział metropolita Wellington kard. John Dew, biskup Auckland Patrick Dunn i ordynariusz diecezji Hamilton bp Stephen Lowe. Podczas spotkania, hierarchowie odpowiadali na szczere i odważne pytania młodych ludzi.

 

Pytany o to, czy transseksualista może zostać księdzem, bp Lowe odpowiedział, że nie ma takiej możliwości. Z kolei bp Dunn pytany o rywalizację między hierarchami, podkreślił, że w przeciwieństwie do innych konferencji biskupich, episkopat Nowej Zelandii jest niewielki liczebnie (liczy 12 hierarchów, w tym 6 emerytów) i ściśle ze sobą współpracuje.

 

Kard. Dunn odpowiadając na pytanie o najtrudniejszy aspekt swojej posługi, wskazał, że najtrudniejsza jest dla niego rozmowa z kapłanem, do którego wierni mają zastrzeżenia. "Oczekuje się od nas, że będziemy towarzyszyć wiernym, a nie ranić ich" - mówił.

 

Hierarchowie odpowiadali też m.in. na pytania dotyczące ekumenizmu, kapłaństwa kobiet, homoseksualizmu, nadużyć seksualnych w Kościele. Bp Lowe zwrócił uwagę, że młodzi w Nowej Zelandii chcą, by Kościół był bardziej otwarty na dialog z homoseksualistami. Zachęcał też młodych, by słuchali papieża Franciszka, który zachęca do towarzyszenia i próby zrozumienia osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.

 

Biskupi zachęcili też młodych, aby swoje pytania i wątpliwości przedstawiali księżom i rozmawiali z nimi na nurtujące tematy.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.4

Liczba głosów:

43

 

 

Komentarze użytkowników (6)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

thorge3 08:04:52 | 2018-01-28
Do tomasz.t1. Tomuś, odnosze wrazenie, ze sam nie wiesz, co chcesz powiedziec...Odpocznij, przemysl, przemodl, zakończ z obrzydliwymi czynnościami, poczytaj Ewangelie proszac o laske Ducha Swietego, a potem mozesz zaczac powoli i roztropnie sie wypowiadac. Widać, że bardzo męczy cię sumienie , to i dobrze bo dzięki temu masz szansę zakończyć z obrzydliwościa cielesną. Pozdrawiam.

Oceń 10 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

tomasz.t1 21:40:33 | 2018-01-27
Katolicki ksiadz ma byc przykladem wiernosci i wolnosci, a nie zniewolenia czy wyuzdania cielesnego. Popatrz na katalogi grzechow u sw. Pawla (Ga5; 1 Kor 6). A celibat jest znakiem (nie manicheizmu!) milosci do Chrystusa i jego Kosciola. 'Sa tacy - mowi Pan - ktorzy dla Krolestwa niebieskiego pozostaja bezzenni. Pozdrawiam.

Oceń 3 16 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

rzm 19:50:45 | 2018-01-27
A dlaczego transseksualista nie może? Jest gorszy od innych?

Oceń 1 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Agamemnon 19:24:16 | 2018-01-27
Czy transseksualista może zostać księdzem? Odpowiedz brzmi: Nie. A czy będąc zniewolonym przez manicheizm odpowiedz już  brzmi: Tak.
 Który z księży nie jest manicheiczykiem? Jest tam gdzieś jakiś? może gdzieś i jest, ale gdzie?

Smutna spuścizna  ostatnich 1700 lat  historii Kościoła katolickiego.

Oceń 3 2 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?