Abp Wiktor Skworc odwołał redaktora naczelnego "Gościa Niedzielnego". Wiemy, kto jest następcą

(fot. episkopat.pl)

Abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki zwolnił ks. Marka Gancarczyka z funkcji redaktora naczelnego tygodnika "Gość Niedzielny", dyrektora Instytutu Gość Media i prezesa Fundacji "Gość Niedzielny". Funkcje te pełnił przez blisko 15 lat. Na te stanowiska metropolita katowicki powołał 46-letniego ks. dr. Adama Pawlaszczyka, dotychczasowego wikariusza sądowego archidiecezji katowickiej.


Zwolnienie ks. Gancarczyka nastąpiło w odpowiedzi na jego prośby - poinformował KAI Archidiecezjalny Serwis Informacyjny Archidiecezji Katowickiej.

 

Oficjałem Sądu Metropolitalnego w Katowicach został ks. dr hab. Piotr Ryguła. Pełnienie wyznaczonych obowiązków duchowni rozpoczną z dniem 1 lutego br.

 

Ks. dr Adam Pawlaszczyk święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r. W latach 1998-2005 pracował w duszpasterstwie parafialnym, po czym podjął posługę w Sądzie Metropolitalnym w Katowicach. W latach 2012-2014 był kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Katowicach. 1 lutego 2014 r. został mianowany oficjałem Sądu Metropolitalnego. W 2010 r. obronił pracę doktorską na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie i uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego. Jest archidiecezjalnym duszpasterzem prawników i ich rodzin. Uczestniczył aktywnie w pracach II Synodu Archidiecezji Katowickiej jako członek Zespołu Presynodalnego, członek Komisji Głównej Synodu oraz przewodniczący Zespołu Legislacyjnego. W ramach dekanalnej formacji intelektualnej duchowieństwa archidiecezji katowickiej zajmował się tematyką reformy kościelnego prawa procesowego i duszpasterskiego wymiaru posługi sędziego kościelnego. Współpracował z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego i Wydziałem Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Katowicach w ramach formacji duchownych i świeckich w zakresie kościelnego prawa małżeńskiego oraz teorii prawa kościelnego.

 

Szczególnie zainteresowany literaturą i muzyką, autor poezji, tekstów pieśni religijnych, artykułów i felietonów, współpracował z TVP, Radiem Katowice, Radiem Em i "Gościem Niedzielnym". Zna języki obce: francuski, włoski, angielski i łaciński. Intensywnie zaangażowany w posługę w Sądzie Metropolitalnym, jednocześnie regularnie wspomaga duszpasterstwo jednej z parafii archidiecezji.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.17

Liczba głosów:

358

 

 

Komentarze użytkowników (5)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Stick 18:46:12 | 2018-01-24
Towarzysz arcybiskup odrąbał rękę podniesioną na władzę ludową

Oceń 27 6 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Wojciech Kwiatkowski 16:14:10 | 2018-01-24
A czy nie można było zrobić Redaktorem osobę święcka, która zna się na mediach?
Oczywiście nie oceniam nominacji, bo nie znam nowego Redaktora, ale czy gazeta nie jest miejscem dla świeckich a nie dla duchownych?

Oceń 12 15 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

pkaflik 13:58:48 | 2018-01-24
Obawiam się, że zrobią teraz z Gościa Tygodnik Powszechny bis.

Oceń 77 14 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

tarpan 11:15:27 | 2018-01-24
Mam nadzieję na większy obiektywizm w sprawach politycznych (i nie tylko).

Oceń 33 147 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook