"Antysemityzm jest grzechem i na ten temat nie ma w Kościele żadnej dyskusji"

(fot. maskacjusz / youtube.com)

Antysemityzm jest grzechem i na ten temat nie ma w Kościele żadnej dyskusji - podkreślił metropolita łódzki abp. Grzegorz Ryś, który w środę uczestniczył w Łodzi w obchodach organizowanego przez kościół katolicki Dnia Judaizmu.

 

"Antysemityzm jest grzechem i na ten temat nie ma w Kościele żadnej dyskusji. To nie jest teza, nad którą można debatować" - podkreślił abp. Ryś podczas wykładu w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi, gdzie odbyła się konferencja naukowa inaugurująca łódzkie obchody Dnia Judaizmu.

 

>> PEŁNA RELACJA Z OBCHODÓW DNIA JUDAIZMU

 

Metropolita łódzki przypomniał dokumenty papieskie i wydarzenia z historii Kościoła, które świadczą o wyjątkowym - w porównaniu z innymi religiami - stosunku Kościoła do "starszych braci w wierze". Jak zaznaczył, wielu chrześcijanom błędnie wydaje się, że dialog między Kościołem a judaizmem to dialog międzyreligijny.

 

"Kościół prowadzi dialog międzyreligijny z islamem czy buddyzmem, ale nie z judaizmem. Więzi, jakie są między Kościołem a Izraelem, są nieporównywalne z tymi, jakie łączą nas z innymi wyznaniami" - wyjaśnił.

 

Zdaniem abp. Rysia, w dialogu chrześcijańsko-żydowskim istotne jest, w jaki sposób obie strony opiszą swoją wzajemną historię i jak ją zapamiętają.

 

"Spotykałem się z pretensją pod adresem Żydów, że oni pamiętają. Ale jak mają nie pamiętać? Bardzo ważne jest, aby i Kościół uczył się pamiętać i by ta pamięć była komplementarna. Historia stosunku chrześcijan do żydów nie jest jednokolorowa; są w niej pogromy, ale też teksty papieży od połowy XIII wieku, które mówią +będziesz ekskomunikowany, jak będziesz powielał oskarżenia o mord rytualny+. Pamięć potrzebna nam jest po to, byśmy wiedzieli, co z tej historii wybrać i kontynuować" - dodał.

 

W ramach konferencji zorganizowanej w łódzkim seminarium o Łodzi żydowskiej mówiła dyrektorka Centrum Dialogu im. Marka Edelmana Joanna Podolska, a o fenomenie Litzmannstadt getto historyk dr Adam Sitarek z Uniwersytetu Łódzkiego.

 

Druga część obchodów odbyła się wieczorem w namiocie ustawionym na na skrzyżowaniu al. Kościuszki i ul. Zielonej, w miejscu gdzie stała Wielka Synagoga, zrównana z ziemią w czasie niemieckiej okupacji. W uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele kościołów chrześcijańskich, członkowie Łódzkiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, przedstawiciele ambasady Izraela oraz władz lokalnych.

 

O swoich wspomnieniach związanych ze zburzoną przez Niemców synagogą mówił pochodzący z Łodzi wiceprzewodniczący Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego i członek Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej Marian Turski. Zebrani mieli też okazję do bliższego poznania postaci rabina Izaaka Cylkowa (1841-1908), który jako pierwszy przetłumaczył Biblię hebrajską na jęz. polski.

Dwie wersje interpretacji biblijnej przypowieści o wieży Babel - według tradycji judaistycznej i katolickiej - przedstawili łódzki rabin Dawid Szychowski i abp. Grzegorz Ryś.

 

"Jestem wdzięczny, że mogłem wysłuchać interpretacji rabina Szychowskiego. Papież senior Benedykt XVI, jakby się o tym dowiedział, to by się strasznie cieszył. On mówi, że chrześcijanom niesamowicie dobrze robi posłuchać objaśnienia Biblii hebrajskiej we współczesnym wykładzie żydowskim" - podkreślił abp. Ryś.

 

Ostatnim punktem łódzkich obchodów był spektakl "Fabryka muchołapek" w Teatrze Nowym. Bohaterem widowiska będącego adaptacją książki Andrzeja Barta, jest kontrowersyjny przewodniczący Starszeństwa Żydów w Litzmannstadt Getto Chaim Rumkowski. 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.15

Liczba głosów:

262

 

 

Komentarze użytkowników (8)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

stos 23:46:00 | 2018-01-18
Oczywiście jak najbardziej należy zgodzić się z bp Rysiem, iz z judaizmem nie można prowadzić dialogu międzyreligijnego.
Wynika to z trzech przyczyn:
1) judaizm nie odczytuje Biblii(Starego Testamentu) w kategoriach zapowiadanego przyjścia Mesjasza tak jak czyni to chrześcijaństwo widząc w Jezusie Chrystusie Pana i Odkupiciela wszystkich ludzi,
2) tendencje mesjanistyczne w judaizmie skupiają się jedynie na własnym narodzie,
3) judaizm to rozwinięty do potęgi n-tej rytualizm.
Chrsytus Pan powiedział zaś:"Idźcie i nauczajcie wszystkie narody...),Żydów więc z tej kategorii nie wyłączył.
Obowiązkiem chrześcijanina jest więc w dalszym ciągu niesienie światła Ewangelii  narodowi niegdyś przez Boga wybranemu,który jednak postanowił odrzucić Boże Zbawienie.
Kościół modlił się więc przez lata w Wielki Piątek za "wiarołomnych Żydów".
To zaś,iż tego obecnie nie robi winno stanowić wyrzut sumienia dla bp Rysia,któremu jak widać dobro tzw "starszych braci" bardzo leży na sercu.  

Oceń 9 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

andrzej_a 20:33:20 | 2018-01-18
Ja anty-semitą nie jestem, nie gardzę Palestyńczykami, Izraelitami, ani  Egipcjanami, którzy mają korzenie Semickie, jednak z panią dr Ewą Kurek zgadzam się w 100%.

Poprostu  w temacie konkretnie Żydów, część z nich są ludźmi i nimi starają się być dla innych ludzi. A część z nich jest strasznymi rasistami, pogardzającymi wszystkimi do okoła włącznie z innymi Żydami.

Można by to tak ująć, iż problem Żydów ma korzenie w nich samych.
A o ich kabale to już nawet nie chcę wspominać i to jest dopiero Grzech, za który Bóg już dawno wyznaczył srogie kary.

Mówiąc więc o antysemityzmie trzeba go wpierw poprawnie definiować.

A tak na marginesie, tak w ogólnym ujęciu Pan Jezus też jest Żydem i jest Wspaniały, choć zapewne woli poprawne określenie Izraelity ze starego rodu Jakubowego, bo z Chazarami nie ma nic wspólnego!

Oceń 14 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

WDR . 19:37:06 | 2018-01-18
btw najbardziej się uśmiałem (Ż/żydzi - Kościół kat.) jak Tygodnik Powszechny płakał, że prawicowi Żydzi dogadują się z o.Rydzykiem i niemal ich (Żydów) błagał, żeby tego nie robili...

ROTFL

Oceń 10 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

lleszek 19:26:44 | 2018-01-18
"Spotykałem się z pretensją pod adresem Żydów, że oni pamiętają. Ale jak mają nie pamiętać? Bardzo ważne jest, aby i Kościół uczył się pamiętać i by ta pamięć była komplementarna. Historia stosunku chrześcijan do żydów nie jest jednokolorowa; są w niej pogromy, ale też teksty papieży od połowy XIII wieku, które mówią +będziesz ekskomunikowany, jak będziesz powielał oskarżenia o mord rytualny+. Pamięć potrzebna nam jest po to, byśmy wiedzieli, co z tej historii wybrać i kontynuować" - dodał.
-------------
Papieże przestrzegają od XIII wieku, ale ten pradawny zabobon jest w dalszym ciągu żywy.
http://www.miesiecznik.znak.com.pl/6592010krzysztof-jaskulowskilegendy-o-krwi/?utm_source=TradeTr...
--------
Wywiady pokazały natomiast, że opowieści o krwawych praktykach Żydów czyhających na niewinną chrześcijańską krew są lokalnej ludności doskonale znane, i to niezależnie od wieku czy zawodu. Co więcej, badacze zebrali również sporą liczbę memoratów – wspomnień niedoszłych ofiar, które szczęściem uciekły z rąk rzekomych oprawców. Jak podsumowuje autorka: „pamięć o domniemanych mordach rytualnych w Sandomierzu i okolicach jest zakorzeniona w wielopokoleniowym przekazie rodzinnym, konfesyjnym i towarzyskim. Ksiądz Stanisław Musiał odsłonił ją tylko, nie zainicjował” (s. 396).
-------------
U podłoża pogromu kieleckiego i innych, jakie miały miejsce po wojnie w Polsce, leżały pogłoski o mordzie rytualnym jakich mieli się dopuścić Żydzi. W okresie powojennym więcej Zydów zginęło z powodu tych oskarżeń niż w dawnej Polsce przez stulecia. Najstarsze oskarżenie pochodzi z 1407 z Krakowa.

Oceń 3 16 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

WDR . 18:12:58 | 2018-01-18
Ochrona Żydów i naszych starszych braci w wierze jest jednym z powodów dlaczego Polacy sprzeciwiają się niekontrolowanemu napływowi uchodźców z krajów muzułmańskich do Polski.

Oceń 26 6 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

tomasz.t1 16:57:59 | 2018-01-18
Antypolonizm zydowski i antychrystianizm semicki tez jest grzechem...

Oceń 48 7 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Franciszek2 14:08:41 | 2018-01-18
A antykatolicyzm ?

Oceń 48 9 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jan.antoni.klys 12:31:04 | 2018-01-18
To jest niezwykle ciekawa wypowiedź i wielka chwała dla niniejszego portalu, że ją udostępnił. Przypominam zatem bezpośredni link:
https://www.deon.pl/religia/duchowosc-i-wiara/zycie-i-wiara/art,4522,abp-rys-o-podejsciu-kosciola-do-zydow.html

Oceń 10 47 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook