Rzecznik KEP: zarzut o. Wiśniewskiego, że "biskupi milczą" jest bezpodstawnym oskarżeniem

(fot. Eliza Bartkiewicz / episkopat.pl)

Zarzut o. Ludwika Wiśniewskiego, że "biskupi milczą" jest bezpodstawnym oskarżeniem i krzywdzącym nadużyciem - czytamy w oświadczeniu rzecznika Konferencji Episkopatu Polski ks. dr. Pawła Rytel-Andrianika, w związku z artykułem pt. "Oskarżam" opublikowanym na łamach Tygodnika Powszechnego z dn. 21.01.2018.


Publikujemy treść oświadczenia:

 

Oświadczenie ws. artykuł o. Ludwika Wiśniewskiego pt. "Oskarżam" (Tygodnik Powszechny, 21.01.2018)

 

Ojciec Ludwik Wiśniewski w tekście pt. "Oskarżam" (Tygodnik Powszechny 21.01.2018, s. 11-14) zarzucił polskim biskupom, że "milczą" w bieżących sprawach dotyczących życia Kościoła i społeczeństwa.

 

Jak wyglądają fakty? Oto tylko niektóre przykłady działań Konferencji Episkopatu Polski chociażby z czterech minionych dni. W niedzielę 14 stycznia w całej Polsce był obchodzony 104. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, podczas którego korzystano z formularza "Mszy za uchodźców i wygnańców", na co - zgodnie z przepisami liturgicznymi - wyrazili zgodę wszyscy biskupi diecezjalni. Ponadto księża biskupi - nie tylko w tę niedzielę - w homiliach uwrażliwiają na potrzeby migrantów i uchodźców, zachęcając do udzielania im wszelkiej możliwej pomocy. W poniedziałek 15 stycznia w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski odbyła się konferencja prasowa nt. 104. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy w Kościele katolickim, na której Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki przypomniał nauczanie papieża Franciszka i Kościoła katolickiego na ten temat, a bp Krzysztof Zadarko przedstawił dokument Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka (Sekcji ds. Migrantów i Uchodźców) pt. "20 Punktów działalności ws. migrantów i uchodźców".

 

We wtorek 16 stycznia w środkach społecznego przekazu miała miejsce debata na temat poniedziałkowej konferencji.

 

W środę 17 stycznia abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, wydał dokument o niebezpieczeństwie nacjonalizmu i pięknie patriotyzmu. Został on opublikowany z okazji obchodzonego 17 stycznia br. XXI Dnia Judaizmu. Tego samego dnia bp Rafał Markowski, Przewodniczący Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem, skierował słowo będące komentarzem i uaktualnieniem hasła tegorocznego Dnia Judaizmu: "Pokój! Pokój dalekim i bliskim" (Iz 57,19).

 

Tak więc zarzut o. Ludwika Wiśniewskiego, że "biskupi milczą" jest bezpodstawnym oskarżeniem i krzywdzącym nadużyciem.

 

Ks. dr Paweł Rytel-Andrianik

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, 17.01.2018 r.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.88

Liczba głosów:

32

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

kalinowski.ludwik 22:46:46 | 2018-01-17
KTO TO JEST TEN WIŚNIEWSKI, ŻE WSZYSTKICH POUCZA.
JAK NA MANOWCE ZSZEDŁ ZAKON DOMINIKANÓW !!! TO STRASZNE !!!

Oceń 28 17 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

no_name 21:31:54 | 2018-01-17
J’Accuse o. Ludwika Wiśniewskiego to taki zmyślny zabieg krasomówczy, polegający na zastąpieniu treści bardzo wymyślną formą. Przyznaję dość finezyjnie przeprowadzony, choc oczywiście daleko mu do oryginału E. Zoli. W zestawieniu z pierwowzorem brakuje mu podstawowej wartości- napisany został w niesłusznej sprawie. :-)

Oceń 20 18 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Stick 20:08:36 | 2018-01-17
Nisko upadł episkopat, skoro tłumaczy się przed nadwornym dominikaninem "Wyborczej"

Oceń 60 29 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook