Kościół w Belgii bije na alarm. Prawo do eutanazji jest nadużywane, a pacjenci zabijani wbrew ich woli

(fot. shutterstock.com)

Katolicy w Belgii obawiają się, że prawo do eutanazji jest w ich kraju nadużywane. W specjalnym raporcie podkreślają, że federalna komisja ds. kontroli i oceny eutanazji działa wbrew prawu, a pacjenci są zabijani bez należytej kontroli i zabezpieczeń.


Swoje wątpliwości wyraził m.in. biskup pomocniczy Mechelen, Jean Kockerols. Twierdzi on, że w debacie nt. eutanazji powinni uczestniczyć nie tylko katolicy, ale również personel medyczny i lekarze. Podkreśla on również niezmienne stanowisko Kościoła, zgodnie z którym eutanazja, bez względu na jakiekolwiek okoliczności, jest niedopuszczalna.

 

Biskupi Kolumbii: eutanazja dla małoletnich narusza ludzką godność


- Jesteśmy przeciwko eutanazji w każdej formie, a oficjalne stanowisko Kościoła jest dobrze znane - powiedział bp Kockerols, cytowany przez Catholic Herald. Hierarcha dodał, że w Belgii powszechne jest publiczne popieranie eutanazji, szczególnie we flamandzkojęzycznej części kraju.


Jak podaje Catholic Herald, obawy belgijskich katolików pogłębiają uzasadnione obawy o bezprawne działanie federalnej komisji ds. kontroli i oceny eutanazji, która w całej swojej historii nie zgłosiła ani jednego przypadku nieprawidłowości przy przeprowadzaniu procedury.


"To szokujące, że w ciągu 15 lat od jej powstania, komisja nie przekazała ani jednej sprawy do prokuratury, ani nie potępiła żadnego lekarza" - czytamy w raporcie katolickim. Według niego, komisja nie odniosła się do sytuacji w której 38-letnia osoba cierpiąca na autyzm, została uśmiercona bez odpowiedniej dokumentacji. Skargę wniosła wówczas rodzina zabitego pacjenta.

 

>> Przeczytaj również: Eutanazja dzieci


Bp Kockerols dodał, że Kościół, nawet jeśli "nie ma obecnie szans na zmiany prawne, może pracować na poziomie moralnym i duszpasterskim i wspierać krytyczne głosy" (wobec nadużyć - przyp. red).


Celem federalnej komisji ds. kontroli i oceny eutanazji jest sprawdzanie, czy "zabiegi" są przeprowadzane zgodnie z obowiązującymi w kraju regulacjami prawnymi. Na jej czele stoi praktykujący eutanazję dr Wim Distelmans.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.8

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook