Czym była Gwiazda Betlejemska? Odpowiada dyrektor watykańskiego obserwatorium

(fot. Boston Public Library; derivation: Bennylin (yes?) [Public domain], via Wikimedia Commons)

Czym była Gwiazda Betlejemska? Kometą, supernovą, koniunkcją planet? Czy w ogóle istniała? "Nie ma to nic wspólnego z naszą pracą jako naukowców w Watykańskim Obserwatorium Astronomicznym" - odpowiedział brat Guy Consolmagno SJ, dyrektor tej instytucji.

 

W wywiadzie udzielonym amerykańskiemu dziennikowi "New York Times", zaznaczył, że "zbyt często ludzie dają się rozproszyć Gwieździe, a zapominają spojrzeć na Dziecię".

Brat Consolmagno, doktor nauk planetarnych, przez lata uczył astronomii i fizyki. Zbliżając się do 40. roku życia postanowił wstąpić do Towarzystwa Jezusowego. Dziś jako dyrektor Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego pełni jego misję, jak mówi: "aby pokazać światu, że Kościół wspiera naukę".

 

"Ochrzczę kosmitę pod warunkiem, że mnie o to poprosi" >>

Kto dziś pamięta, że Watykan zbudował swoje pierwsze obserwatorium w XVI w., aby wspomóc reformę kalendarza gregoriańskiego, albo że 90 lat temu ks. Georges Lemaître, wysunął teorię, znaną dziś jako Wielki Wybuch? - pyta jezuita.

Watykańskie Obserwatorium było jedną z dwudziestu instytucji uczestniczących w projekcie "Mapy Nieba" (Carte du Ciel) - przedstawieniu fotograficznym mapy milionów gwiazd. "W naszej historii, zrobiliśmy kilka fundamentalnych rzeczy, dzięki którym będziemy zapamiętani, a ta jest jedną z nich" - powiedział brat Consolmagno.

Co do Gwiazdy Betlejemskiej, przyznaje, że myśl o niej sprawia mu radość i dodaje: "Oczywiście, że nie mamy pojęcia o czym pisze św. Mateusz. Ale to bez znaczenia!".

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.67

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?