Egipt: terroryści znów zaatakowali. 10 ofiar zamachu na kościół koptyjski

(fot. PAP/EPA/MOHAMED HOSSAM)

Co najmniej dziesięć osób, w tym terrorysta, zginęło w ataku na koptyjski kościół w mieście Helwan, 20 km. na południe od Kairu. Według źródeł egipskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych kolejne 5 osób zostało rannych.

 

Dwaj terroryści otworzyli dziś rano ogień przed koptyjskim kościołem św. Menasa w Helwanie. Wśród zabitych było 9 osób, w tym policjant, dwóch wojskowych i cywil strzegący miejsca kultu.

 

Jeden z dwóch napastników został zabity, natomiast drugi zdołał uciec. Według pierwszej rekonstrukcji wydarzeń napastnicy próbowali wejść do kościoła, ale zostali zablokowani przez siły bezpieczeństwa.

 

W tych tygodniach w Egipcie czujność wokół kościołów, szczególnie w Kairze, jest niezwykle wysoka, zwłaszcza w związku z obchodami koptyjskich Świąt Bożego Narodzenia, które obchodzone są w tym roku 7 stycznia. Władze spodziewają się nasilania aktów terroryzmu po tym, jak kilka dni temu siedmiu byłych bojowników tzw. Państwa Islamskiego zostało skazanych na śmierć za zabójstwo dwudziestu egipskich koptów w Libii.

 

Ostatni atak na chrześcijan w Egipcie datuje się na 28 maja i spowodował 30 ofiar śmiertelnych: byli to koptyjscy pielgrzymi udający się do sanktuarium św. Samuela w gubernatorstwie Minii. Półtora miesiąca wcześniej doszło do masakry w Niedzielę Palmową, kiedy 9 kwietnia terroryści uderzyli w katedrę św. Marka w Aleksandrii i w św. Jerzego (Mar Ghirghis) w Tanta. Zginęło wówczas około pięćdziesięciu osób. Atak miał miejsce dwadzieścia dni przed wizytą papieża Franciszka.

 

Koptowie stanowią 10 procent spośród liczącej 93 mln ludności Egiptu.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Marian 14:46:10 | 2017-12-29
Bergoglio powinien przyjąć tych muzułmanów i ich promować

Oceń 36 4 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?