"Ignorancja w sprawie islamu jest jednym z głównych problemów współczesnego Kościoła"

Radio Watykańskie
(fot. youtube.com)

Egipski jezuita podkreśla, że chrześcijanie w Europie powinni zasięgnąć rady swych braci, którzy żyją na Bliskim Wschodzie, albo byłych muzułmanów, którzy przyjęli chrzest i znają mentalność islamską.

 

- Najaktywniejszy dziś nurt islamu kieruje się logiką podboju. Chce zdobyć cały świat, zaczynając od Europy - uważa ks. prof. Samir Khalil Samir, egipski jezuita i islamolog.

 

Podkreśla on, że jednym ze sposobów podboju jest dziś rozniecanie wojen, aby w świat poszło jak najwięcej muzułmańskich migrantów i uchodźców. W ten sposób, powoli, ale skutecznie, dokonuje się podbój. "Nie łudźmy się, jest to zaplanowana inwazja" - podkreśla ks. Samir, wieloletni profesor Papieskiego Instytutu Wschodniego.


W wywiadzie dla jednego z włoskich portali (Nuova Bussola Quotidiana) odniósł się on do niedawnej decyzji florenckiej archidiecezji o udostępnieniu muzułmanom terenu pod budowę meczetu.

 

Ks. prof. Samir przyznaje, że ze strony Kościoła był to oczywiście gest braterstwa. Muzułmanie postrzegają to jednak inaczej, jako symbol zwycięstwa.

 

Egipski jezuita podkreśla, że przed podjęciem takiej decyzji chrześcijanie w Europie powinni zasięgnąć rady swych braci, którzy żyją na Bliskim Wschodzie, albo byłych muzułmanów, którzy przyjęli chrzest i znają mentalność islamską.

 

Ks. prof. Samir zauważa, że jest rzeczą nieroztropną godzić się na budowę meczetu w Europie, nie wiedząc, kto będzie go finansował.

 

Zazwyczaj sponsorem takiej budowy jest Arabia Saudyjska, która szerzy dziś w świecie najbardziej fanatyczną wersję islamu i pobudza do terroryzmu. Europa powinna wyciągnąć wnioski z tego, co wydarzyło się już w Indonezji.

 

Kiedyś był to kraj spokojny i umiarkowany. Kiedy Arabia Saudyjska zaczęła tam budować meczety, pojawiły się silne tendencje antychrześcijańskie.

 

Jezuicki islamolog wskazuje też na inny praktyczny problem, który wiąże się z budową meczetów w pobliżu chrześcijańskich kościołów. Z muzułmańskich miejsc kultu codziennie rozlega się bowiem głos muezzina, który po arabsku wzywa do modlitwy. Bardzo często są to zdania antychrześcijańskie - dodaje ks. prof. Samir.

 

Zdaniem egipskiego jezuity ignorancja w sprawie islamu jest jednym z głównych problemów współczesnego Kościoła na Zachodzie. Zastrzega on jednak, że europejscy duchowni powinni się uczyć od chrześcijan, którzy mają osobiste doświadczenia islamu, a nie od imamów, którzy twierdzą, że islam oznacza pokój. 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.73

Liczba głosów:

74

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

tarpan 14:41:40 | 2017-12-23
"Ks. prof. Samir przyznaje, że ze strony Kościoła był to oczywiście gest braterstwa. Muzułmanie postrzegają to jednak inaczej, jako symbol zwycięstwa."

No i oczywiście ks. prof. nie może tego zdzierżyć. Dla niego nie jest ważny gest braterstwa, tylko to, że "oni" uznają to za symbol zwycięstwa... Smutne.

Oceń 4 30 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

faflu1 11:19:02 | 2017-12-23
Wreszcie ktoś dosłodził deonowej publice komentatorskiej. Od razu prawie piąteczka :)

Oceń 8 23 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

pawel.chyzynski 21:47:16 | 2017-12-22
No i to jest głos jaki powinien dochodzić od Jezuitów. Znajomość tematu, znajomość mentalności, świadomość zagrożeń, świadomość różnic kulturowych, postrzeganie po owocach, doświadczenie. Głos rozsądku. Nie jakieś "ciepłe kluchy" jak niektórzy nasi Jezuici. Przypominam, że ks Jacques Hamel  również przekazał teren parafii pod budowę meczetu.

Oceń 38 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

sagneale 21:25:03 | 2017-12-22
Mądrego to i dobrze posłuchać, nawet na deonie. Ale Franciszek i tak powie, że islam super, hur dur, integracja!

Oceń 52 8 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook