Król Jordanii oczekiwany w Watykanie 19 grudnia

(fot. shutterstock.com)

W najbliższy wtorek, 19 grudnia, oczekiwana jest w Watykanie wizyta króla Jordanii, Abdullaha II.

 

Na godz. 10.30 planowana jest audiencja u papieża Franciszka, poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

 

Królewska wizyta nabiera szczególnego znaczenia w związku z konfliktem wokół Jerozolimy. Po decyzji prezydenta Donalda Trumpa, że zamierza przenieść ambasadę swego kraju z Tel Awiwu do Jerozolimy, doszło do licznych protestów i aktów przemocy na Bliskim Wschodzie.

 

Papież Franciszek ostrzegał przed tą decyzją USA i wezwał do dialogu pełnego poszanowania. W środę 13 grudnia, na apel przywódców religijnych w Jordanii, w stolicy kraju doszło do protestu dwóch tysięcy chrześcijan przeciwko uznaniu przez USA Jerozolimy jako stolicy Izraela.

 

Dom królewski Jordanii uważa się za strażnika muzułmańskich miejsc świętych w Jerozolimie. W tym roku król Abdullah wielokrotnie podkreślał, że obowiązujący status quo chroni pokojowe współistnienie w Jerozolimie, a tym samym nie tylko miejsc świętych muzułmanów, ale także i chrześcijan.

 

Jednym z tematów rozmowy króla z papieżem może być kryzys uchodźców. Jordania jest jednym z krajów świata, które przyjęły najwięcej uchodźców, zwłaszcza z sąsiedniej Syrii.

 

Według informacji włoskiego ministerstwa spraw wewnętrznych, minister tego resortu Marco Minniti przebywał 14 grudnia w Ammanie i rozmawiał z królem na temat uchodźców oraz o walce z terroryzmem.

 

Jordania i Stolica Apostolska utrzymują stosunki dyplomatyczne od 1994 roku. W tym samym roku Jordania podpisała układ pokojowy z Izraelem. Od tego czasu w regionie granicy izraelsko-jordańskiej panuje spokój.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook