Katowice: pracownicy kurii metropolitalnej spotkali się z o. Adamem Żakiem SJ

(fot. youtube.com/cod)

Szkolenie dla pracowników kurii metropolitalnej oraz instytucji diecezjalnych dotyczące ochrony dzieci i młodzieży przed pedofilią zostało przeprowadzone przez o. Adama Żaka SJ, pełniącego funkcję Koordynatora ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży przy Konferencji Episkopatu Polski.

 

- W środowisku kościelnym często pojawia się myślenie, że "nic się nie wydarzyło". Być może wynika ono z deficytu informacji czy wielu uprzedzeń - mówił o. Żak podczas swojej prelekcji. - Jeżeli mamy jako Kościół problem, to jest to odprysk tego, co jest w społeczeństwie - dodał. Prelegent wskazał, że może on wynikać z tego, że od wielu lat pojawia się coraz większy kryzys rodziny oraz etyki seksualnej.

 

Jezuita zwrócił uwagę na fakt, że Kościół wychodzi naprzeciw problemowi pedofilii. - 17 listopada została zorganizowana międzynarodowa konferencja "przerwać milczenie", która pokazywała, że ten problem jest niestety także obecny w Kościele - mówił.

 

O. Żak przedstawiał naturę problemu pedofilii. Zwrócił uwagę, że sprawców można podzielić na dwie grupy: sytuacyjnych i preferencyjnych. - Sprawcy sytuacyjni "sięgają" po dziecko, bo często mają do niego łatwiejszy dostęp. Często są to osoby z zaburzeniami psycho-seksualnymi - tłumaczył.

 

Jezuita zaznaczył także, że w seminariach i zakonach należy prowadzić formację prewencyjną. - W sposób szczególny należy wyjść naprzeciw tym, którzy mogą mieć jakieś doświadczenie traumy - mówił.

 

O. Żak podkreślił, że Kościół jako jedyna instytucja opracowała dokument o prewencji. - Będzie on o tyle skuteczny, o ile zostanie wprowadzony w życie we wszystkich instytucjach. Odpowiednie reguły powinny być wdrożone począwszy od poziomu diecezji - mówił. Wskazał, że reguły takie opracowało już klika diecezji oraz prowincji kościelnych. Wyraził też nadzieję, że w najbliższej przyszłości dołączą do nich kolejne diecezje oraz kolejne prowincje.

 

Prelekcja dotycząca ochrony dzieci i młodzieży wpisuje się w politykę Kościoła, który chce wyjść naprzeciw zaistniałemu w nim problemowi i stara się go rozwiązać. W tym celu powołał koordynatorów ds. ochrony dzieci i młodzieży w diecezjach oraz przy Konferencji Episkopatu Polski.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.33

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook