Komentarz kanclerza kurii ws. komunikatu o ks. Piotrze Glasie

(fot. RCV TV / youtube.com)

Kanclerz płockiej kurii, ks. Piotr Grzywaczewski, zabrał głos w sprawie informacji, która kilka dni temu pojawiła się na stronie diecezji.

 

Portal Aleteia Polska cytuje słowa kanclerza płockiej kurii: "nasz komunikat jest zasadniczo skierowany do księży naszej diecezji i ma charakter czysto informacyjny. Nie ma tam potępienia czy zakazu ani oficjalnego stanowiska, są natomiast opisane, niektóre niepokojące, opinie na temat działalności ks. Glasa zebrane przez księdza prałata Wylężka".

 

We wtorek na stornie płockiej diecezji ukazał się komunikat, który traktował o aktualnej sytuacji ks. Glasa. Jego treść była następująca:

 

Na prośbę ks. biskupa Artura G. Mizińskiego, Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski przekazujemy informację dotycząca ks. Piotra Glasa.

 

Ten były członek Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, a obecnie pracujący w diecezji Portsmouth w Wielkiej Brytanii, w ostatnim czasie prowadzący w Polsce wiele sesji rekolekcyjnych, dni skupień oraz warsztatów - nie posiada formalnej zgody na pełnienie posługi egzorcysty.

 

Ponadto, podając się za egzorcystę, dopuszcza się on praktyk, których nie wolno stosować.

 

Płock, dnia 7 grudnia 2017 r.

Ks. Piotr Grzywaczewski, Kanclerz Kurii

 

Ukazanie się oświadczenia w mediach spotkało się z reakcją rzecznika Konferencji Episkopatu Polski:

 

Informacja jakoby Episkopat Polski zajął stanowisko ws. ks. Piotra Glasa jest nieprawdziwa.

W związku z napływającymi pytaniami o ks. Piotra Glasa, na prośbę Rady Stałej KEP, bp Artur Miziński, Sekretarz Generalny KEP w dn. 1 grudnia 2017 r. przesłał księżom biskupom pismo ks. prał. Stefana Wylężka, który jest rektorem Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii. Ks. prał. Stefan Wylężek przytacza w piśmie różne opinie nt. działalności ks. Piotra Glasa, zaznaczając, że obecna praca duszpasterska ks. Glasa w Diecezji Portsmouth w Wielkiej Brytanii nie podlega jego ocenie, ponieważ - pracując w parafii angielskiej - jest on księdzem należącym do tej diecezji.

Trzeba podkreślić, iż bp Artur Miziński, Sekretarz Generalny KEP w swoim piśmie skierowanym do biskupów w żaden sposób nie zajmował stanowiska ws. działalności ks. Piotra Glasa.

 

Ks. dr Paweł Rytel-Andrianik
Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski
Warszawa, 12 grudnia 2017 r.

 

Jak pisze Wojciech Teister na portalu Aleteia Polska: "Z zebranych i przesłanych ordynariuszom opinii wynika m.in., że ks. Piotr Glas nie podlega prawnie żadnemu z polskich biskupów, gdyż jest księdzem diecezji Portsmouth. Nie jest już egzorcystą. Nie jest to jednak formalna ocena ani stanowisko KEP na temat księdza Glasa, gdyż jako kapłan diecezji angielskiej podlega tamtejszemu biskupowi".

 

Wspomóż Nas
Tagi: kuria, płock, glas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.26

Liczba głosów:

23

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

andrzej_a 18:02:28 | 2017-12-14
No i zaczyna się wielki rozłam...

Już niedługo i sami Jezuici bedą musieli wybrać, albo służyć Bogu i odejść z formacji ustanowionych ręką człowieka, albo pozostać i brać udział w spychaniu wybranych przez Boga na margines tego świata.

Jesteśmy świadkami czasów ostatecznych, dni końca tego niesprawiedliwego świata i jego upadłych panów nadchodzą.

Zbliża się dzień, w którym Pan nasz Jezus Chrystus przyjdzie jako Sędzia, sprawiedliwie sądzić ten świat.

Oceń 21 6 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook