Kolumbia: spotkanie przedstawicieli Kościoła i polityki w Ameryce Łacińskiej

(fot. shutterstock.com)

W stolicy Kolumbii, Bogocie, w dniach 1-3 grudnia odbędzie się konferencja 90 wysokiej rangi przedstawicieli Kościoła Ameryki Lacińskiej oraz "katolickich polityków poczuwających się do odpowiedzialności socjalnej za narody Ameryki Łacińskiej".

 
Gospodarzem obrad 20 kardynałów i biskupów oraz 79 świeckich pełniących funkcje państwowe są przewodniczący Latynoamerykańskiej Rady Biskupiej (CELAM) i przewodniczący episkopatu Kolumbii, kard. Rubén Salazar Gómez oraz kanadyjski kardynał Marc Oullet, przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej.
 

Z napięciem oczekiwane jest wystąpienie specjalnego wysłannika papieskiego, abp. Richarda Paula Gallaghera, sekretarza ds. relacji z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej. Do ostatniej chwili nie wiadomo, kto z polityków pojawi się na obradach, doniósł portal Vida Nueva. Na liście zaproszonych znajdują się byli prezydenci, ministrowie spraw zagranicznych i przywódcy partii. Celem spotkania przedstawicieli Kościołów oraz osób pełniących odpowiedzialne funkcje polityczne jest wymiana doświadczeń i opinii w różnych dziedzinach życia kościelnego i społecznego w Ameryce Łacińskiej.

 

Zachętą do tego spotkania był list papieża Franciszka z marca 2016 r., skierowany do kard. Oulleta. Pierwszy papież z Ameryki Łacińskiej napisał m.in., że świecki w swoich realiach życia "tkwiący w sercu życia socjalnego, publicznego i politycznego", w nowych sytuacjach kulturowych potrzebuje nowych form organizacji i świętowania swojej wiary.

 

W wielu częściach kontynentu południowoamerykańskiego dochodzi do "zgrzytów" między polityką i Kościołem i często w różny sposób interpretowane są i oceniane tak ważne dla katolików tematy, jak ochrona życia czy polityka socjalna. Dochodzi więc co ostrych dyskusji wokół takich tematów, jak aborcja czy walka z ubóstwem.

 

Organizatorzy spotkania w Bogocie mają nadzieję, że przyczyni się ono do tego, iż przedstawiciele różnych ideologii, ale tej samej wiary katolickiej będą okazywali większy wzajemny szacunek i uznanie. Dyskusja toczyć się będzie także wokół potrzeby bardziej intensywnego wprowadzania w kontekst Ameryki Łacińskiej takich tematów z zakresu społecznego nauczania Kościoła, jak godność człowieka, poczucie własnej odpowiedzialności i solidarność.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook