Mjanma: spotkanie papieża z szefem armii buddyjskim w centrum uwagi mediów

(fot. PAP/EPA/ANDREW MEDICHINI / POOL)

W anglojęzycznych mediach Mjanmy najważniejszym wydarzeniem drugiego dnia wizyty papieża Franciszka w tym kraju były spotkania ze zwierzchnikami dwóch najważniejszych instytucji.

 

Z dowódcą armii Min Aung Hlaingiem i opatem Sitagu Sayadaw, jednym z najbardziej wpływowych mnichów buddyjskich Mjanmy.

 

Gazeta "Global New Light of Myanmar" zamieszcza własną relację ze spotkania wpływowego szefa armii z papieżem Franciszkiem w poniedziałkowy wieczór. Generał Min Aung Hlaing powiedział papieżowi, że w Mjanmie nie ma dyskryminacji etnicznej i religijnej.

 

Słysząc to, papież "był zaskoczony i ucieszył się". Odpowiedział generałowi, że wzajemne poszanowanie między religiami może prowadzić "do dobrobytu i rozwoju narodu". Spotkanie odbyło się w rezydencji arcybiskupa Rangunu, kardynała Charlesa Bo.

 

Choć Mjanma znajduje się w okresie przejściowym od dyktatury wojskowych do demokracji, konstytucja nadal gwarantuje armii centralną funkcję polityczną, przypomina niemiecka agencja katolicka KNA. Wojsko stanowi osobną władzę, działającą niezależnie od wybranego rządu.

 

W związku z tym Aung San Suu Kyi jako urzędująca szefowa rządu, ma niewielki wpływ na przemoc, jaką stosuje armia w Rakhine wobec prześladowanej mniejszości muzułmańskiej Rohindżów oraz w wojnie domowej w zamieszkanym w większości przez chrześcijan Kaczin.

 

Jak w każdy wtorek portal informacyjny "Irrawaddy" opublikował listę "10 wydarzeń, które będą miały miejsce w tym tygodniu". W tygodniu wizyty papieża portal zachęca m.in. do odwiedzenia hinduskiego bazaru dobroczynnego w India House, bazaru bożonarodzeniowego 1 grudnia na Myanmar Plaza oraz cocktailparty na statku na rzece Yangon z jazzem i przekąskami.

 

Do "dziesiątki topwydarzeń" nie zmieściła się papieska liturgia z udziałem 200 tys. osób w środę 29 listopada. Portal "Mizzima" zwraca uwagę, że opat Sitagu Sayadaw nie był zaproszony na oficjalne spotkanie papieża z przedstawicielami religii. Mimo to Franciszek przyjął go na krótkiej prywatnej rozmowie w pałacu arcybiskupa.

 

Poprzez ten gest papież - głowa Kościoła katolickiego - "pragnął dać kolejny dowód, że w jego przekonaniu pokój i braterskie współistnienie są jedyną drogą naprzód" - zacytował portal słowa rzecznika Stolicy Apostolskiej, Grega Burke`a. W niedawnym przemówieniu do żołnierzy z wojskowego centrum szkoleniowego w Kayin Sitagu Sayadaw usprawiedliwił zabijanie "niewiernych" przez buddystów, przypomniała KNA.

 

Zostało to przyjęte w Mjanmie jako religijne usprawiedliwienie przemocy armii wobec muzułmańskiej mniejszości Rohindżów. Sitagu Sayadaw stoi na czele radykalno-nacjonalistycznej organizacji buddyjskiej "Ma Ba Tha nahe".

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?