"Nie wierzę w śmierć" to sztuka jezuity na deskach teatru

(fot. facebook.com/teatrminiatura)

W Teatrze Miniatura w Gdańsku 5 listopada pojawił się spektakl "Nie wierzę w śmierć" autorstwa jezuity, Wacława Oszajcy SJ, w reżyserii Tomasza Kaczorowskiego.

 

"Nie wierzę w śmierć" to sztuka o otwartym i szczerym dialogu o granicach sztuki i kultu religijnego prowadzonym przez człowieka Kościoła oraz osobę niewierzącą.

 

 

O. Wacław Oszajca i reżyser Tomasz Kaczorowski za podstawę do sztuki obrali gdańską legendę o niespotykanej ekspresji konającego Chrystusa z krucyfiksu, który stanowi jeden z elementów pochodzącej z XV wieku Grupy Ukrzyżowania w Bazylice Mariackiej. To historia rzeźbiarza, który zabił swojego modela, żeby w wiarygodny sposób oddać wyraz cierpienia i męki umierającego. 

 

 

Grażyna Antoniewicz w recenzji spektaklu pisze: "to piękny, mądry i wzruszający spektakl. (...) Jest to spektakl na granicy magii. Jak zaczarowani śledzimy wydarzenia, a kiedy sztuka się kończy, pytamy: to już?" ("Dziennik Bałtycki").

 

Natomiast Łukasz Rudziński (trójmiasto.pl) podkreśla: "By powstało godzinne przedstawienie, wyreżyserowane przez Tomasza Kaczorowskiego, trzeba było zbudować małe drewniane uniwersum, w którym "ożyją" postaci z gdańskiej legendy. Wielka w tym zasługa Agnieszki Wielewskiej, autorki scenografii i projektów nietypowych lalek, wyrzeźbionych w pracowni plastycznej Miniatury. Właśnie drewniane rzeźby, małe dzieła sztuki, z dołączonymi rękami, niekiedy też nogami oraz ruchomą szczęką, stanowią najmocniejszy punkt gdańskiego spektaklu. Urzeka ich prostota i finezja, z jaką wpisane są w świat bohaterów".

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook