Hiszpania: przewodniczący episkopatu potępił akt niepodległości Katalonii

(fot. PAP/EPA/QUIQUE GARCIA)

Kardynał Ricardo Blázquez Pérez, przewodniczący Konferencji Episkopatu Hiszpanii, potępił ogłoszony 27 października przez władze Katalonii tzw. jednostronny akt niepodległości (DUI). Stwierdził, że dokument ten mógłby położyć kres istnieniu współczesnej Hiszpanii.

 
- Popieramy przywrócenie porządku konstytucyjnego, gdyż jest to dobro wspólne. Gdyby DUI wszedł w życie, oznaczałoby to koniec porządku konstytucyjnego, który my, Hiszpanie, mamy od 40 lat - powiedział metropolita Valladolid.
 
Przed 1 października br., kiedy to w Katalonii odbyło się referendum niepodległościowe, hiszpańscy biskupi wezwali władze regionu do “unikania nieodwracalnych w skutkach decyzji". Kilkakrotnie też poszczególni biskupi wypowiadali się negatywnie o dążeniach niepodległościowych Katalończyków. Wyjątkiem był biskup katalońskiej Solsony Xavier Novell, który wziął udział w plebiscycie.
 
Po ogłoszeniu DUI władze w Madrycie ograniczyły autonomię Katalonii. 28 października rząd centralny Mariano Rajoya opublikował szereg decyzji mających służyć zastopowaniu dążeń zwolenników niepodległości Katalonii do secesji. Wśród nich było m.in. odwołanie rządu Katalonii Carlesa Puigdemonta i zdymisjonowanie ponad 130 wysokich rangą urzędników.
 
Na początku listopada sąd w Madrycie wydał zgodę na aresztowanie dziewięciu ministrów gabinetu Puigdemonta. Na wolności, w Belgii, przebywa jeszcze pięciu członków odwołanego przez Madryt rządu Katalonii: premier Puigdemont i czterech jego ministrów. 3 listopada sąd wydał zgodę na Europejski Nakaz Aresztowania wobec tych osób.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Agamemnon 14:38:29 | 2017-11-22
Komu są potrzebne podziały w Europie? Służby specjalne niemieckie do prowadziły do rozpadu Czechosłowacji. Maczały one też palce w podziale Jugosławii a lotnictwo Luftwaffe zniszczyło  zakłady Zastawy. Teraz przychodzi czas na Hiszpanię, później na nasz Kraj. Czego żądał Tusk na jednym  ze swoich wystąpień na Pomorzu? Oderwania się Kaszub od RP, poprzez pierwszy krok jakim jest  tzw. autonomia. Popierał Ruch  Autonomii Śląska.

Oceń 4 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook